Foto workshopy Antonína Kratochvíla a Felixe Lupy v režii Festivalu FOTOSFÉRA

Byl pátek, deset hodin ráno, když se účastníci street photography workshopů s Antonínem Kratochvílem a Felixem Lupou sešli v holešovické restauraci a baru Molo 22. Jan Hodač, ředitel Festivalu FOTOSFÉRA, nás všechny přivítal, vážené pány fotografy představil, uspořádal s nimi krátkou besedu plnou rad a tipů o fotografování na ulici a potom nás požádal, aby se každý připojili ke svému lektorovi.

Felix Lupa začal svůj workshop promítáním prezentace, ve které svým studentům vysvětlil nejen základní, ale i pokročilé koncepty komponování fotografií. Například se dotkl i témat jako je psychologie ve fotografii a po přednášce se svou skupinou vyrazil do ulic. Tam měl každý šanci si vyzkoušet nově nabyté poznatky, ukazovat právě pořízené fotografie Felixovi a samozřejmě v rámci této mimořádné příležitosti fotit s předním street a dokumentární fotografem z Izraele získat i okamžitý feedback na své fotografie a další cenné rady.

Jakmile se spřátelíš s jednou rodinou, celá komunita ti bude otevřena. -Felix Lupa

Antonín Kratochvíl audiovizuální prezentaci, avšak před odchodem na Holešovickou tržnici, všem studentům povinně zkontroloval jejich vybavení. Každý, kdo měl více než jeden objektiv jej musel nechat na bezpečném místě v restauraci a zoom objektivy byly přelepeny gaffer-páskou na širokém ohnisku - kolem 28-35mm. Teprve pak jsme mohli plní očekávání a nadšení z možnosti fotit po boku Antonína Kratochvíla vyrazit ven.

Dobrý street fotograf chodí pomalu. -Antonín Kratochvíl

Naše první kroky vedli směrem k úžasnému řeznictví na rohu ulice Osadní a U Průhonu, pak ještě do vinotéky a nakonec na tržnici. Antonín celou dobu fotografoval, vysvětloval svůj přístup a techniku fotografování a ochotně odpovídal na nejrůznější dotazy svých studentů. A jakmile jsme došli na tržnici, po krátkém úvodu a získání instrukcí jsme šli fotit každý sám. Antonín se svým asistentem s každým na chvíli při náhodném setkání zastavil, zeptal se, jak to jde, mrknul nám na displej a buď pochválil, rozšířil obzor, nebo nás nasměroval jinam. O hodinu déle jsme se sešli nedaleko pošty, podělili se o zážitky i fotografie, zkonzultovali jsme naši tvorbu s Antonínem a přibližně na další hodinu nás vyslal dále fotografovat.

Jsi tam, ale přitom tam nejsi, protože jsi rychlý a nejsi agresivní. Přijdeš, zkoumáš scénu a pak začneš fotit. Oni si na tebe zvyknou a pak tě neřeší. Musíš být hodně pozitivní a být schopen si ze sebe udělat legraci. -Antonín Kratochvíl

Když kolem 14:00 nadešel čas oběda, vydali jsme se zpět do Mola 22. Na cestě jsme samozřejmě pokračovali ve focení, ale nyní jsme také vedli diskuzi mezi sebou i s Antonínem Kratochvílem nad našimi čerstvými úlovky, které pokračovaly i během naší pauzy na oběd. A po jídle se šlo fotografovat dál. Felix se svou skupinou vyrazil na tržnici a Antonín do ulic směr holešovická Marina, kde se obě skupiny nakonec sešly a fotografovaly společně.

Když přijde řeč na dokumentární fotografii, práci s lidmi a dlouhodobé projekty, Felix Lupa je pokladnice!

V holešovické loděnici nás však čekalo zajímavé překvapení. Až na cca. 30 fotografů a fotografek a dva řemeslníky, kteří stříkali modrou barvou loď bylo vylidněno. Úkol tedy byl jasný, buď kreativní s tím, co máš k dispozici, využij textury a pamatuj, že fotografové jsou také lidi. A tak jsme vesele fotili, povídali si, dívali se na věci z různých úhlů pohledu dál. A když jsme měli nafoceno, obě skupiny, každá jinou cestou, se vydaly směr Molo 22, kde jsme opět měli skvělou příležitost povídat si o našich fotografiích s oběma fotografy, získat cenné rady i nezapomenutelnou šanci vidět naše právě vytvořené fotografie jejich očima.

Osobně jsem si oba dva workshopy skutečně užil. Dopoledne jsem strávil s Antonínem, odpoledne s Felixem a večer ve společnosti obou pánů fotografů. Felix Lupa více vysvětloval, Antonín Kratochvíl spíše nasměroval a nechal mě jít po mé vlastní cestě, avšak kdykoliv mohl, mou cestu obohacoval. Felixovy rady byly více konkrétní, Antonínovy mi až teď postupně docházejí a myslím, že si na oba fotografy v budoucnu ještě mnohokrát při fotografování i editu mých fotek vzpomenu. Oba mě naučili vidět novým způsobem a to nejen svět kolem mě, ale také právě moje fotografie. To, co bych dříve vyhodil, dnes vidím jako dobré fotky a o čem jsem si myslel, že je super, jsem zjistil, že tak super není.

Workshopy s Antonínem Kratochvílem i Felixem Lupou mi otevřely oči tak, jak jsem si ani nepředstavoval, že by mohly.

Můj vděk však patří i Festivalu FOTOSFÉRA, bez kterého by se mi pravděpodobně této příležitosti nedostalo. 

A co se dělo po skončení workshopů? Náš večer samozřejmě nekončil. Molo 22 se u příležitosti vernisáže výstavy Festivalu FOTOSFÉRA začalo plnit dalšími skvělými fotografy, jako je Jindřich Štreit, Roman Vondrouš, Stanislav Pokorný, Ladislav Kamarád, Ján Hronský, Petr Jan Juračka a další a společně s Honzou Hodačem za doprovodu živé jazzové hudby a cvakání mnoha digitální fotoaparátů slavnostně zahájili výstavu dechberoucích fotografií i první ročník Festivalu FOTOSFÉRA.