FOTO EXPO 2014!

FOTO EXPO 2014

FOTO EXPO 2014

Letošní veletrh a festival současné fotografie FOTO EXPO byl plný zajímavých přednášek a besed o fotografování s předními českými i slovenskými fotografy, workshopů, třebaže většinou jen teoretických, tak překypujících skvělými radami a inspirací k fotografické praxi. O úžasné návštěvníky také nebyla nouze a jejich počet už rána naznačoval, že strávit sobotu 18. října v Národním domě na Vinohradech, byla správná volba.

Elegantní prostředí, příjemná a inspirativní atmosféra, skvělé fotografie na plátnech, obrazovkách i fyzických obrazech, úžasní fotografové a fotografky, milí návštěvníci, organizace na jedničku a to vše pod jednou střechou! Potkal jsem přátele a poznal i nové skvělé fotografy a fotografky, s nimiž jsem v klidu a pohodě na FOTO EXPO 2014 nabýval cenných rad na workshopech, inspiroval se na přednáškách a celý den si příjemně užil.

Bylo lehce před desátou, když jsem se v sobotu ráno ocitl na tramvajové zastávce nedaleko Pavla Mately držícího černě obalený obraz v obou rukou. Tramvaj zastavila na náměstí Míru a já zamířil k Národnímu domu na Vinohradech. U vstupu jsem na pravé zápěstí dostal černo-zlatý kroužek, do levé ruky mi vložili elegantního papírového průvodce a já vyzbrojen nadšením a opojen krásou Národního domu jsem po schodech s červeným kobercem začal stoupat nahoru.

Jan Šibík, FOTO EXPO 2014

Program byl tak nabytý, že si každý mohl vybrat, co jej zajímalo. Mnozí začali placenými workshopy, já směřoval na přednášku Jana Šibíka v Raisově sálu. Vyprávěl o focení na Maidanu, promítal dechberoucí fotografie a já jsem poslouchal a obdivoval, s jakou lidskostí dokáže zachytit děsivé události naší současnosti.

Na pódiu mluvil Šibík a na plátně mluvily jeho fotografie.
Učím workshopy a fotím svatby, abych mohl jezdit do míst, jako je Ukrajina. -Jan Šibík

Dále mě nebývale zaujal fotograf Marian Beneš s jeho precizně nasvícenými a zpracovanými fotografiemi aut, Sára Saudková s typicky svými fotografiemi a samozřejmě také Alžběta Jungrová, na kterou jsem se těšil asi nejvíce. Ani jeden nezklamal a naopak obohatili a mnohým určitě také otevřeli oči.

Marian Beneš, FOTO EXPO 2014

Marian Beneš dal divákovi nahlédnout za oponu své tvorby, poodhalil svět fotografování pro reklamní agenturu a člověk odešel okouzlen i tvorbou jeho studentů. Sára Saudková rozšířila perspektivu nejen mužům, ale i ženám, jejichž reakce byly slyšet po celém sále. A podobně tomu bylo i v případě Alžběty Jungrové, jejíž Q&A bylo plné rad, tipů a mnohdy velmi osobních odpovědí.

Lidé mají tendenci mi pomáhat už z toho důvodu, že jsem ženská. -Alžběta Jungrová

Raisův sál byl od rána do večera plný skvělých přednášek, úžasné fotografky a skvělí fotografové mnohdy velmi detailně odpovídali na každou otázku a výtečný průvodce celého dne, pan Heller, dokonce zahrál na své Didgeridoo. Sál Majakovského byl zaplněn vybavením a jeho program  zpříjemňovala přítomnost krásných dívek soutěže MISS FOTO  i pozoruhodné  fotografie soutěže Fototalent 2014. Z bohaté nabídky workshopů v přednáškových sálech 1, 2, 3 a 4 se mi podařilo navštívit dokumentární projekty a sociální fotografii Matúše Zajace, street photography Jana Šibíka a nahlédl jsem i k Jiřímu Růžkovi.

Kdo fotí na automat, ochuzuje se o získání citu pro světlo a jeho intenzitu. Klidné pozadí fotce vždycky hodně pomáhá. Kopírujte! Kopírujte fotografie, které vás zaujali. Vaše fotka určitě nebude stejná a je dobré si vyzkoušet, jak se taková fotka fotí. Navíc časem můžete zjistit, že najednou tvoříte, lepší fotky, než byly ty, které jste kopírovali. V uměleckých školách také obkreslují mistry svého oboru. -Jan Šibík

Lada Nayevo, FOTO EXPO 2014

FOTO EXPO 2014 bylo plné lidí zapálených do focení od začátečníků po ostřílené profesionální fotografy, s nimiž jsem mohl diskutovat od rána do večera. Mít vše pod jednou střechou byl výborný nápad. A co galerie? Ta byla plná obrazů i návštěvníků, moc by se mi líbilo, kdyby příští rok vystavovalo svou tvorbu ještě více fotografů a fotografek. A kdo má ještě můj obdiv jsou modelky z tématické stage, které od rána do večera neúnavně fotily s návštěvníky, například Veroniku jsem během celého dne viděl pokaždé se zářivým úsměvem na tváři, což obdivuji.

FOTO EXPO 2014 byl den, jak má být. Také se už těšíte na příští rok?