Fotografování s chybami a nedostatky jako cesta lepší fotce?

Všimli jste si někdy, že tvorba mistrů fotografů, jejichž práce jsme zvyklí vídat v prestižních galeriích, obsahuje chyby? Jako malý kluk jsem četl každou populárně naučnou knihu o fotografování, sháněl fotografické učebnice, sledoval instruktážní videa, četl časopisy a blogy a všechny tyto zdroje standardního fotografického vzdělání mě učily, že skvělá fotografie je bez chyb. Donedávna mi tedy uznávané fotografie a chyby přišly neslučitelné. Přitom se vůbec nejedná o něco neobvyklého.

Velká většina opravdu dobrých fotografů je bezesporu schopna tvořit technicky kvalitní a téměř dokonalé fotografie, nicméně mnozí z nich se o to vůbec nesnaží a naopak úmyslně do své tvorby začleňují malé nedostatky, které bychom mohli označit za chyby. "Víš, pro mě je ta fotka pak víc přirozená a mám pocit, že je víc moje," řekl mi nedávno úspěšný český fotograf. A třebaže jako malý kluk bych neměl ani ponětí, o čem mluví, v daný moment jsem mu rozuměl.

Chyby dělají fotografii přirozenou a odrážejí osobnost svého autora, zatímco technická dokonalost má tendenci vést k fotografické sterilitě. A běžný a kolikrát ani sofistikovaný divák si nedostatků většinou buď vůbec nevšimnou, nebo se jim jejich přítomnost na fotce natolik líbí, že by si dokonalou fotku ani nechtěli představit.

Mrzí mě, když vidím, kolik talentovaných fotografů a fotografek se nechává manipulovat dogmaty o technické kvalitě, které v zásadě pramení z reklam výrobců fotografického vybavení, které mají za úkol každému z nás vštípit do mysli iluzi pro úspěch potřebné dokonalosti a následně nám prodat ten "nejlepší a nejdražší" objektiv a fotoaparát. Osobně mi přijde pošetilé technickou stránku fotky považovat nade vše. Mám pocit, že technická kvalita sama o sobě je na míle vzdálená skutečné fotografické kvalitě, která má z mého pohledu své diváky obohatit, okouzlit, přesvědčit, něco nám ukázat a něco nám říct.

Stručně řečeno; Fotografie, která pouze ukazuje, jak skvělé vybavení fotograf užil k její tvorbě, mně osobně přijde snad úplně nadbytečná. A tak má dnešní rada je techniku a s ní spojené aspekty tvorby fotky využívat, ale rozhodně se jí zbytečně neomezovat.