Sebedůvěra a její nedostatek, největší problém fotografa

Fotograf, který neriskuje, často končí na oltáři průměrné až nudně mdlé tvorby, která, ač může být technicky kvalitní, dnešního obrazem zahlceného diváka v podstatě ani nezaujme. Nebojme se projevit a být sami sebou.

Pravděpodobně největším problémem fotografa je, když on sám v sebe sama nevěří.

Jak z toho ven?

Jason Silva ve svém novém krátkém filmu hovoří o situacích, v nichž člověk zažívá tak silné pozitivní emoce, že není schopen unést nic jiného než je samotné a jeho neurotický vnitřní kritik zmlkne. Když se nám narodí potomek, když trávíme týden na dovolené, když se zamilujeme… naše subjektivně paralyzující, avšak objektivně banální problémy a snadno překonatelné překážky jakoby alespoň na chvíli přestaly existovat.

Jeden však nemusí jezdit každý víkend do Karibiku, aby svého osobního kritika umlčel. Naučme se žít a užít si i obyčejné chvíle našeho života, těšit se i ze všedních věcí - jako například možnosti jít o polední pauze fotografovat nebo že svítí sluníčko nebo jak krásně bílý byl dnešní sníh. Važme si naší svobody a míru. A třebaže to může znít pochmurně, buďme opravdu rádi, že nám není hůř.

Strach nepomáhá a většinou jen oslabuje, a proto nebojme se projevit a zdravě riskovat. Buďme přirození, věřme si, buďme sami sebou a své osobní chyby, nedostatky a překážky hravě překonejme.