FOTOEXPO 2016!

FOTOEXPO 2016 - Workshop s Laurou Kovanskou

FOTOEXPO 2016 - Workshop s Laurou Kovanskou

Předchozí ročníky veletrhu a pro mě hlavně festivalu současné fotografie jsem se o detailní harmonogram předem moc nezajímal a jaké přednášky, besedy a workshopy navštívit, jsem se rozhodoval vždycky až po příchodu na FOTOEXPO. Většinou jsem tak prvních několik chvil zmateně probíhal kolem, nebo sedel na první přednášce s programem v ruce, zatímco mi utíkal poutavý obsah. Tento rok jsem se rozhodl to změnit a již několik dní předem jsem si udělal jasnou představu a dokonce si i vytvořil přehlednou časovou linii, abych letos po příchodu do Národního domu na Vinohradech mohl bez zbytečných okolků jít rovnou za svým a aby mi nic neuteklo. Alespoň takový byl můj plán.

FOTOEXPO 2016 - Martin Faltejsek

FOTOEXPO 2016 - Martin Faltejsek

Poté, co jsem u vchodu dostal od sympatické slečny pásek na ruku, mé první kroky vedly na přednášku Martina Faltejska, která se konala v hlavním přednáškovém sále. Podařilo se mi dorazit o několik minut dříve, za což jsem byl docela rád, poněvadž jsem stihl již tradiční koncert hry na didgeridoo v podání Jiřího Hellera. A po několika chvílích naplněných hudbou australských domorodců začal vyprávět Martin. Mluvil o své dosavadní a úspěchy naplněné kariéry, promítal autoportréty i pár krátkých autoportrétních filmů. A jakmile zazněl potlesk, přesunul jsem na workshop s fotografkou Laurou Kovanskou, kterou jsem z časových důvodů minulý rok nestíhal a letos jsem si ji nechtěl nechat ujít. Konečně workshop, kde se nejen sedělo a poslouchalo, ale i fotilo! 

FOTOEXPO 2016 - Exotic Stage

FOTOEXPO 2016 - Exotic Stage

Dobré rady, parádní prostředí, zajímavé konverzace s Laurou i mezi jednotlivými účastníky a fotografování krásné modelky na různých místech celého Národního domu na Vinohradech... Tedy v místech určených pro veřejnost, ale i tak to bylo lepší, než sedět v jedné místnosti hodinu a půl na židli. Poté rychlé kafe a příjemná konverzace s Laurou a účastníky workshopu. A oběd? Třebaže catering byl zabezpečen lépe, než tomu bylo například minulý rok, na jídlo jsem neměl čas. Ono když člověk není na přednášce či workshopu, dohání konverzace s dávnými přáteli, navazuje vztahy s novými, jen tak lehce proběhne kolem Exotic Stage a plný očekávání běží na další workshop. Tentorkát s názvem Emoce a světlo s fotografem jménem Martin Vrabko, který mě opravdu zaujal, když hovořil o tom, jak fotografování emocí souvisí s vodou. Co mají společného? Vibrace. A kdo na semináři byl, měl nejen lepší náladu, ale bude teď mít i mnohem lepší fotky a pravděpodobně spokojenější klienty.

Přiznám se, že jsem se na besedu Czech Press Photo oceněného Romana Vondrouše docela těšil, nicméně člověk se zakecá a pak se podívá na čas a snadno zjistí, že Roman finišuje a workshop fotografického aktu s Robertem Vano, kterého jsem si ani trochu nechtěl nechat ujít, právě začíná...

FOTOEXPO 2016 - Workshop s Robertem Vano

FOTOEXPO 2016 - Workshop s Robertem Vano

Robert vtipně a zkušeně vyprávěl. Jednou větou poradil lidem, jaký fotoaparát si koupit, radil, proč a jak si udělat v servisu kamarády, říkal, že světlo je jen jedno a že ve fotografii je už mnohé dáno a není to třeba pošetile měnit. A po přibližně 30 minutách úžasně poutavého výkladu přišla na řadu praxe. Dvě krásné alternující modelky se oděly v roucho Evino a přes dvě desítky fotografů a fotografek se za občasných rad Roberta příští hodinu učilo svítit a vidět a svítit a fotit.

Jakmile workshop skončil, příjemně jsem zabředl do konverzaci s fajn a z fotografování nadšenými lidmi. No a v půl sedmé, třebaže bych si rád s Kačkou, Kamilem, Radkem i Romčou povídal dál nebo poslouchal super výklad Honzy aka Žltého Doda, vyrazil jsem do sálu č. 3, kde jsem měl mimořádnou příležitost poslouchal vyprávění Martiny Votrubové o Instagramu. Již dříve jsem od dobrých lidí z AFOPu slyšel o Martině dobré věci, a tak přátelé, nepřátelé, Dodo, neDodo, teď vyhrál Instagram jako business platforma pro fotografy, kde jsem se dozvěděl nejen o současném stavu této stále aktuální společenské sítě, ale i o praktikách bloggerů, Instagramerů, fotografů a dokonce i klientů, kteří nás prostřednictvím IG najímají.

FOTOEXPO 2016 - Workshop s Vojtěchem Vlkem

FOTOEXPO 2016 - Workshop s Vojtěchem Vlkem

A nakonec už mě čekal jen Vojtěch Vlk, který ve společnosti krásné modelky své studenty učil o portrétní fotografii a práci ve studiu a který se nakonec rozloučil se svými studenty historkou o jeho oblíbené fotografii a moudrem prof. Jána Šmoka: “Fotografa dělá téma.”

Tak a to bylo pro dnešní rok vše. Přiznám se, že jsem se ani na moment nezastavil. Program byl skvěle vyladěný, organizace parádní, přednášky se mi moc nepřekrývaly, i když jsem přišel o besedu Hynka Čermáka a Katy Sedlak a zmíněného Romana jsem uź oplakal, avšak se mi podařilo poznat nové lidi a po dlouhé době dohnat různé resty s dlouho neviděnými přáteli.

A teď už je to opravdu vše... A já se už zase začal těšit na příště!

Pro více informací o veletrhu a festivalu současné fotky mrkněte na fotoexpo.cz a neváhejte také FOTOEXPO sledovat na facebooku a Instagramu, ať vám nic neunikne.