Příležitosti k fotografování aneb Pojďme se konečně přestat vymlouvat!

© Hajdu Tamás

© Hajdu Tamás

V posledních pěti letech se mi podařilo podělit se s vámi o stovky rozhovorů s mladými i vyzrálými fotografy a fotografkami a téměř každého jsem se zeptal, co je inspiruje k tomu aby fotografovali. A jak sami pravděpodobně víte, dostalo se mi různých odpovědí. Některé se podobaly, jiné byly silně individuální. Pokud si však dobře vzpomínám, ani jednou jsem neslyšel, že by někoho z dotázaných inspirovalo k focení okolí jeho domova. Většina z nás vyráží do pro nás “zajímavějších” míst a přitom se jedná o úžasné téma, jemuž se člověk může věnovat ve chvílích, kdy potřebuje být doma, nebo kdy si nemůže dovolit cestovat.

© Hajdu Tamás

© Hajdu Tamás

Osobně mě mrzí, když slyším fotografy a fotografky lamentovat nad nedostatkem příležitostí k fotografování. A upřímně pro ně nemám moc pochopení. Vždyť fotit se dá dnes kdekoliv. A čím blíže je kýžená lokace prahu našich dveří, tím častěji jsme schopni na našem projektu pracovat, tím více dobrých fotografií jsme schopni vytvořit a tím rychleji jsme schopni růst a také se s tím naším focením někam dostat.

“To se ale snadno řekne lidem, kteří bydlí ve velkoměstech nebo oblastech s krásnou přírodou, kde je stále co fotografovat,” mohli byste mi namítnout. A měli byste pravdu. Jistě je snazší fotografovat krásu každému na první pohled zřejmou. Co byste však řekli, když vám ukáži fotoblog Original Bedroom Pixels nebo flickr stránku rumunského veterináře a fotografa jménem Hajdu Tamás a jeho úžasné fotografie pořízené v místech připomínajících obydlí mnohých z nás?

© Hajdu Tamás

© Hajdu Tamás

Vidí krasné v obyčejném a je schopen to svým fotoaparátem i zaznamenat.

Jeho mi připomíná Cartier-Bressona, je mi inspirací a myslím, že mnohým z vás by mohla být taky. Tak přátelé, konec zbytečným výmluvám na nedostatek příležitostí, vždyť kdo fotografovat skutečně chce, ten si vždycky cestu najde, ne?!