FOTO MISE: STÁŘÍ - souhrn a nové fototéma

 
fotograf: Milan Carňanský

fotograf: Milan Carňanský

 

Přeji vám krásný den a s nadšením vás vítám u souhrnu další vydařené foto mise. Tentokrát jsme fotili na téma Stáří a já mám dnes nemalé potěšení podělit se s vámi o několik mých postřehů a také v našich misích přivítat nového talentovaného fotografa, který v naší komunitě vystupuje pod pseudonymem Rudimental Worm. Teď už však konkrétně...

Jakmile jsem viděl práci fotografa Milana Carňanského, bylo mi jasné, co chtěl svou fotkou říct. Kompozice, volba černobílé i úhel pohledu a zvláště malá hloubka ostrosti, díky níž mám pocit, jako bych v pozadí viděl odlesky minulosti člověka opírajícího se o hůl, vypráví potenciálně úžasný příběh. Potenciálně? Ano. Milan svou konkrétní a zároveň abstraktní prací položil natolik dobré základy, že si na nich každý můžeme postavit dům, jaký se nám zalíbí, nebo k jakému svým postojem k životu nejvíce tíhneme. Nastavil nám zrcadlo a toho si u fotek moc cením.

Zatímco Milanova fotografie na první pohled stáří vyjadřuje, u Rudimentalovy mi došlo, co chtěl říct, až když jsem si přečetl název jeho práce. Díval jsem se na staré knihy, avšak jsem se neustále vracel k misce se skalpelem. Motiv stáří se v obraze vyskytoval, avšak mně tam stále něco nesedělo. Pak jsem si při náhodném navštívení Rudimentalova profilu všiml, že se fotografie jmenuje Zlomené srdce. "Tak to jo!" zvolal jsem tiše. Stáří tedy spíše okrajově, nicméně moc se mi líbí zachycená atmosféra, světlo i barevnost a v neposlední řadě i perspektiva a kompozice!

fotograf: Rudimental Worm

fotograf: Rudimental Worm

A poněkud méně čitelná pro mě byla i fotka Ivy Daniely. Přiznám se, že jsem si zprvu vůbec nebyl jistý, na co se dívám. A nyní stále nevím, třebaže si myslím, že se jedná o historii zachycenou ve starých fotografiích. Prvně jsem viděl časopisy, pak gramofonové desky a nakonec mi došlo, že by to mohly být fotky. Co však Ivě upřít nemohu, zpracování fotografie stáří bezesporu vyjadřuje. :)

fotografka: Iva Daniela

fotografka: Iva Daniela

A to je pro dnešní den vše. A jaké téma si dáme na příště? Při pohledu z okna bych si dovolil říct, že letos nebylo lepší příležitosti pro fotografování zimy. Tak na příštích 14 dní tedy ZIMA a LED

Fotografie přidávejte buď do naší foto-skupiny na flickru, nebo foto-komunity na Google+ s TAGy odclonenoFMzimaled pro flickr a #odclonenoFMzimaled pro G+ a to až do úterý 2. února 2016 do 22:00 hodin.

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej do komentářů pod článekem, nebo využijte naší G+ komunity. A i nápady, jak naše foto mise vylepšit, jsou také vítány.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno