Od filmové studie k tvorbě lepší fotografie

Every Frame a Painting je projekt kanadského filmaře jménem Tony Zhou, který na YouTube a Vimeo publikuje úžasné studie zabývající se tvorbou režisérů jako Martin Scorsese, Akira Kurosawa, Chuck Jones, Edgar Wright a mnoha dalších umělců filmového plátna. Osobně Tonyho pojednání moc rád sleduji, neboť jsem díky nim schopen snadněji identifikovat filmy dělané pouze pro peníze a také a mnohem důležitěji lépe ocenit tvorbu skutečně talentovaných filmařů.  Díky Tonyho projektu objevuji skvosty filmového plátna a díky němu tvořím lepší fotografie.

V poslední době mě zvláště zaujal krátkým film o Lynne Ramsay s názvem The Poetry of Details, který poukazuje na schopnost britské režisérky užívat záběrů na specifické detaily, jimiž obohacuje nejen vizuální, ale také příběhovou stránku svých filmů. Nejvíce mě však na Tonyho filmech baví myšlenkové procesy, které se mi po jejich shlédnutí často začnou odvíjet v hlavě.

Film je poetický, když většina jeho scén připomíná skvělé fotografie. Ne však statickým charakterem jednotlivých záběrů, ale vyvoláváním v divácích mnohem více pocitů, emocí a myšlenek, než kolik nám jich ukazuje.

Fotka samozřejmě nemusí být poetická, ani každý film mít blízko k básni, avšak mnoho skvělých a u lidí úspěšných fotografií mají tendenci básnickou tvorbu připomínat. A proto snaha produkovat informacemi i emocemi nabyté fotografie - vizuální básně - je nejen dobrým kreativním cvičením, ale zároveň i dobrou cestou k lepší tvorbě.