Fotografie a stín

Nedávno se mi náhodou podařilo se ocitnout na lokaci se sympatickou modelkou oděnou pouze do spodního prádla, která se nechávala fotografovat třemi začínajícími fotografy. Přišel jsem o něco později a pánové už měli skoro odfoceno, nicméně já si potřeboval ještě srovnat myšlenky, a tak jsem se na chvíli posadil stranou. Uvažoval jsem nad koncepty a hledal neobvyklé úhly pohledu, když jsem se najednou zarazil. Třebaže byla světla opatřena stojany na kolečkách a všichni jsme mohli volně experimentovat, překvapilo mě, jakým způsobem kluci uvažovali o světle resp. jak ze svých fotek za každou cenu vyháněli stín.

Ačkoliv máme každý svou vizi a možná i jiné estetické cítění, tato situace nebyla o osobním pohledu na světlo a stín, ale - jak se po krátkém povídání ukázalo - o neznalosti. Vzpomněl jsem si tehdy na moudrá slova fotografa, který značnou část svého života věnoval portrétní práci s lidmi a který na svých workshopech radí svým studentům;

Tvorba úspěšnější fotografie není vždycky o tom, co fotograf řekne světlem, ale co zakryje a neřekne stínem.
— Greg Gorman

Aniž bych vám chtěl zasahovat do vašich fotografických rukopisů, či měnit způsob, jakým hledíte na svět, rád bych ty, kdo se bojí stínu, motivoval, aby svůj strach překonali. Fotografie je mnohdy skoro stejnou částí o stínu, jako je o světle.