Festival FOTOSFÉRA 2015!

Září se pomalu blíží ke svému konci a s ním i letošní FOTOSFÉRA, která se tento rok oblékla do úplně nového kabátu. Z jednoho velkého dne se stalo hned devět příjemných a téměř celodenních zážitků. Fotografové i fotografky měli příležitost si rozšířit obzory, nabýt inspiraci a co mě osobně nejvíce zaujalo, všechny dobré rady bylo možné hned na místě proměnit v cenné a praktické zkušenosti.

Fotosféra nekladl důraz na vybavení, ale na fotografy a fotografky, kteří si mohli v kolektivu příjemných a z focení nadšených lidí nejen vyzkoušet, co by je bavilo, ale na stejném místě se i zdokonalit.

Během jednoho měsíce měli návštěvníci možnost zapojit se do projektu HolešoviceNOW, poznat, jaké je tvořit a být součástí výstavy,  očima i chuťovými pohárky poznat Itálii ve společnosti italského fotografa jménem Gianni Russo, fotografovat na Polaroid s Michalem z Polagraphu, dokumentovat ulici s Antonínem Kratochvílem a Jaroslavem Kučerou v holešovické maríně, pracovat s modelkou s Jiřím Šubrtem, navštívit mikrosvěty Františka Weydy, fotit glamour v netradičním Cross Clubu s Jánem Hronským (Žltý Dodo), Honzou Hodačem a Petrem Zapletalem a zítra bude festival vrcholit holešovickými střechami a již tuto sobotu budeme mít příležitost se za druhým ročníkem festivalu ohlédnout na finále modelingové soutěže Czech Beauty!

Vernisáž výstavy HolešoviceNOW, 2015

Vernisáž výstavy HolešoviceNOW, 2015

Osobně se mi doposud podařilo navštívit čtyři ze zmíněných událostí - vernisáž výstavy HolešoviceNOW v Classic7, Polaroid Tour s Michalem Čápem, Street workshop nejen s Antonínem, Glamour & Tattoo v Cross Clubu s Dodem, Honzou a Petrem a zítra snad i střechy.

Nebývale mě zaujalo, kolik nadšených fotografů se během léta vydalo dokumentovat Holešovice a kolik z nich se na výstavě HolešoviceNOW objevilo. Možná jste si všimli i několika mých fotografií, o nichž bych vám rád prozradil, že byly oříznuty v jiném poměru, než jsem si představoval… Ale na světě jsou horší věci, a třebaže mě to trochu zamrzelo, práci na projektu i celou vernisáž jsem si velmi příjemně užil, poznal nové a zajímavé lidi a mile mě překvapila i organizace. Jediné, co bych na příští rok rád doplnil by byla uživatelská jména autorů u každého malého čtverečku z Instagramu, čímž by pravděpodobně došlo k lepšímu propojení jednotlivých autorů i rozšíření této nové a kreativní komunity. Jinak již teď doufám, že se mi podaří se tam s lidmi z HolešoviceNOW opět sejít.

Polaroid Tour, 2015

Polaroid Tour, 2015

Polaroid Tour jsme zahájili v bitcoinové kavárně Paralelní Polis. Michal Čáp z Polagraphu vyprávěl o historii instatní fotografie ve světě i v rámci České republiky, vysvětlil, jakým způsobem fotografování probíhá, jak nakládat s vyvolávajícími se filmy a poukázal i na zajímavou možnost vyvolávat v mikrovlnce. Po krátkém povídání jsme vyzbrojeni fotoaparáty nejen s nápisem Polaroid vyrazili do ulic holešovické části Prahy 7. Navštívili jsme i farmářské trhy a moderní dům na vodě PORT X, občerstvili v Prazelenině, kde jsme nad pořízenými fotografiemi diskutovali a naši cestu jsme zakončili na výstavě v multifunkčním prostoru galerie DOX, kde nás velmi mile zaujala výstava fotografů z Reflexu.

Na sobotu 12. září jsem jako minulý rok zase nemohl dospat. Street workshop nejen s Antonínem Kratochvílem jsem si ani tentokrát nechtěl nechat ujít, a přesto jsem na akci dorazil o několik minut později. V restauraci Avion58 jsem naštěstí všechny našel u velkého stolu zapojené v diskuzi točící se kolem fotografie. Moc rád jsem konečně poznal Jaroslava Kučeru, newyorského fotografa jménem Robert Carrithers i Jirku Šubrta.

Street workshop nejen s Antonínem Kratochvílem, 2015

Street workshop nejen s Antonínem Kratochvílem, 2015

Letošní workshop s Antonínem pro mě však nebyl o psaní si poznámek, které bych vám dnes mohl předat, ale o rozšíření si obzorů a otevření očí, které, ačkoliv již dnes vidím na svých fotografiích, zatím je nejsem schopen artikulovat. A z toho mám asi největší radost, neboť mám pocit, že se nesnažím být svým učitelem (Kratochvílem), ale lepší verzí sama sebe.

A po procházce holešovickými ulicemi a návštěvě tržnice nás Antonín vzal na místo, kde v nedávné době točil hudební video "You and Me" s Dan McCafferty z Nazareth a kde nás ve spolupráci s modelkou Sabinou zasvětil do jeho stylu fotografování portrétů a práci s lidmi. 

Minulá neděle patřila Glamour & Tattoo workshopu se Žltým Dodem ve stylu Punk Art v členitém a netradičním Cross Clubu. A zatímco se v přízemí stavěla trvalá i záblesková světla společnosti Photon Europe, v kavárně v prvním patře Dodo studentům vyprávěl nejen o svém pohledu na glamour fotografii, ale také vysvětloval jakým způsobem má fotograf komunikovat s modelkami, jestli jim například tykat, nebo vykat i jak dosáhnout svého uměleckého záměru a cíle. Lokaci vedení festivalu pravděpodobně nemohlo vybrat lépe, steampunkové prostředí výtečně ladilo s tetovanými modelkami a jeho členitost nabízela možnost tvořit ve skupině i soukromí.

Glamour chce každopádně symbiózu.
— Žltý Dodo
Glamour & Tattoo workshop, 2015

Glamour & Tattoo workshop, 2015

Zpočátku byly k dispozici tři hlavní scény jednu vedl Ján Hronský, druhou Jan Hodač a třetí Petr Zapletal. V průběhu celého dne se však fotografové inspirováni prostředím i modelkami pustili do tvorby ve všech částech klubu. Experimentovali s různými úhly pohledu, hráli si se světlem a snažili se i o symbiózu jejich vize s přítomnými modelkami.

Abych řekl pravdu jsem z nového festivalového formátu nadšený a byl bych rád, kdyby se zájem fotografů a fotografek o takový styl vzdělávání zvyšoval a těšilo by mě, kdyby festival mohl takto fungovat po celý rok. Všechny akce FOTOSFÉRY spojovali nadšení lidé, pohodová a inspirativní atmosféra, kreativita a ve většině i spokojenost.

Mile mě překvapilo, jak návštěvy workshopů zaměřených na mně ne úplně blízké fotografické žánry pozitivně ovlivnili mou vizi a následně i mojí tvorbu.

A co se stalo s hlavním festivalovým dnem v SaSaZu? Byl přesunut na 17. září do restaurace Avion58, která byla naplněna nadšenými návštěvníky sledující atmosférické projekce fotografií a kde došlo i odhalení výstavy dvanácti festivalových hvězd, mezi nimiž nechyběla tvorba fotografů se jmény Sami Siva, Robert Carrithers, Antonín Kratochvíl a mnoho dalších. Lidé prý i stáli a Avion58 byl naplněn k prasknutí!

Holešovické střechy, 2015 (maps.google.com)

S Fotosférou však ještě není konec. Zítra se v rámci festivalu koná exkluzivní fotografická procházka po holešovických střechách. Dostaneme se na ArtGen, LightHouse, Rossmarin, Classic7 či běžným smrtelníkům nepřístupné sídlo Nejvyššího kontrolního úřadu. A pod záštitou izraelské ambasády se na workshopu objeví i speciální host - izraelský fotograf Rafael Y. Herman.  Sraz je ve 14:00 v Argentinské u ArtGenu a cena za celý workshop byla stanovena na příjemných 350,- Kč. A co se stalo s modelingovou soutěží Czech Beauty? Na tu se můžeme těšit o den později, tuto sobotu, od 20:00 v Playboy Lounge!

Více o  Czech Beauty najdete na czech-beauty.com a pro více informací o jednotlivých akcích a celém festivalu najdete na facebook.com/festivalfotosfera nebo na festival-fotosfera.cz.