Jak vyprávět nejen obrazem s Julia Wiedeman

Každý druhý krok jako bych stoupal na hřebík. Posledních několik dní stylově kulhám, třebaže si u toho s nadsázkou připadám jako pitomec. Běhat jsem však nepřestal. Pozoruhodně mnohem snadněji zdolávám desítky kilometrů během, než několik metrů chůzí. Nicméně několik hodin denně mi nezbývá, než svému chodidlu ulevovat. Pracuji vsedě, vleže, stojmo na jedné noze... Teda, vlastně odpočívám. Konečně se dostávám ke svému seznamu dokumentárních filmů a záznamů zajímavých přednášek. Asi nejvíce mě v rámci mého "odpočinku" zaujala Julie Wiedeman resp. její pojednání na téma umění vyprávět, které přednesla studentům newyorkské School of Visual Arts.

Julia vypráví chaoticky a přitom srozumitelně a hlavně zapamatovatelně. A právě v tom se nachází její génius. Julia je skutečnou mistryní svého oboru, a třebaže metody, o kterých hovoří a příklady, jež uvádí a demonstruje, nejsou mířeny na fotografy, právě my bychom si ji měli vyslechnout.

Nejeden dobrý fotograf staví značnou část úspěchu na schopnosti sdílet příběhy s ostatními. Přesto mi přijde, že být schopen dobře vyprávět - poutavě a uceleně předávat informace a sdílet náš názor, naši vizi - mnoho umělců a zvláště fotografové značně podceňujeme.

Jedna hodina, dvacet dva minut a čtyřicet jedna vteřin pro mnohé z nás není zanedbatelným časovým úsekem, nicméně výnosnost z této investice, alespoň v mém případě, také ne. Vlastně se na to jdu podívat ještě jednou.