Fotografuj opilý, edituj střízlivý...

Ať už Ernst Hemingway dal světu dnes slavný citát "Piš opilý, edituj střízlivý." a zda jej praktikoval, nebo byla realita, dle tvrzení několika expertů na internetu jinde, již léta jej s úspěchem praktikuji. Aniž bych však přitom požil jedinou kapku alkoholu.

Fotografuji vášnivě, opilý emocemi a city. Ze snímků později střízlivě a s nezanedbatelnou dávkou sebekritiky vybírám fotografie. A poté svou selekci, je-li potřeba, opět s citem dolaďuji.

Při pohledu na každý snímek si pokládám otázku; A CO JAKO?! A nejsem-li schopen si odpovědět a existenci daného snímku odůvodnit, jde pryč. Fotograf Howard Schatz říká, že fotograf by měl být vzdělanec, badatel a žák, který má přehled o práci svých kolegů a když při pohledu na své fotografie vidí jen to, co už před ním vytvořili ostatní, má tvořit dál, než ve své tvorbě uvidí i sám sebe. Ačkoliv zatím mu nesahám ani po kolena, já si říkám; A co jako?! a Howard používá; SO WHAT?

Pro každého to možná není, nicméně já věřím, že fotograf by měl být zapálený pro svou tvorbu, v okamžiku stvoření plavat v endorfinech, serotoninu a někdy i troše adrenalinu resp. fotografovat s citem a vášní a kritizovat neúprosně, avšak až doma u monitoru. To si myslím, že měl Hemingway svou radou na mysli