The Salt of The Earth - dokumentární film o člověku a fotografu jménem Sebastião Salgado

Sebastião Salgado. Dokumentární fotografové, fotožurnalisti i ti, co fotí jen z lásky, sní o tvorbě, jaké je schopen brazilský fotograf a dokumentarista, který se jednoho dne rozhodl pověsit slibnou kariéru ekonoma na hřebík a zasvětil svůj život fotografii. S fotoaparátem v ruce a srdcem na dlani procestoval celý svět. Jeho fotografie otevírají oči i berou dech. Natočili o něm filmy, každou chvíli přednáší a stále fotografuje. Je mu sedmdesát jedna let.

 
fotograf-film-dokument-sebastiao-salgado-the-salt-of-the-earth.jpg
 

Zatím poslední dokumentární film o brazilském fotografu natočil jeho syn Juliano Ribeiro Salgado ve spolupráci se světem proslulým německým režisérem jménem Wim Wenders. The Salt of the Earth byl nominovaný na filmového Oscara a letos jej mimo jiné promítali na Festival de Cannes. Vážím si, že se mi jej podařilo také vidět, neboť Salgadův a Wendersův film není pouze o fotografii, ale i o člověku - jedné ze součástí naší přírody. Jedná se o úžasné a komplexní shrnutí dosavadní tvorby i jedinečný náhled do duše fotografa jménem Sebastião Salgado.

Snad se brzy dostane i do Česka a na Slovensko. Budete-li mít možnost jej vidět, využijte ji... tedy pokud máte rádi lidi nebo fotografii.