FOTOSFÉRA ZÁŘÍ aneb Nová, lepší FOTOSFÉRA?

Festival FOTOSFÉRA 2015

Festival FOTOSFÉRA 2015

Ačkoliv jsem se minulý rok vrátil z prvního ročníku fotografického Festivalu FOTOSFÉRA velmi nadšený, všichni návštěvníci podobně entuziastičtí nebyli a někteří holešovický Holport dokonce opouštěli se slovy, že Fotosféra pro ně skončila už napořád. Už tehdy mi takové hodnocení přišlo poněkud tvrdé, nicméně nemohu říct, že by bylo úplně nepodložené. Osobně by mě mrzelo, kdybychom o Fotosféru přišli, neboť setkání fotografů v živelném prostředí a atmosféře naplněné kreativitou, skvělými lidmi a fotkou kolektivně obohacuje snad každého tvořivého a z focení nadšeného člověka. Dnes mám však hořko-sladkou povinnost vám oznámit, že Festival FOTOSFÉRA, jak jsme jej poznali minulý rok je na dobro pryč...

Alespoň to jsem pochopil z rozhovoru s Honzou Hodačem, ředitelem festivalu, když mi začal vyprávět, že letošní FOTOSFÉRA bude oficiálně zahájena 1. září výstavou nově vzniklé fotografické komunity HolešoviceNOW v atriu holešovického komplexu Classic7 a slavnostně ukončena až 26. září 2015 hlavním festivalovým dnem v SASAZU. A v mezidobí se prý budou konat street workshopy v ulicích i na střechách Prahy 7, budeme se procházet a fotografovat na Polaroid, létat s UAV (drony) s Petrem Janem Juračkou, setkáme se s předními českými i zahraničními fotografy, podíváme se na tattoo workshop do CrossClubu a samozřejmě prý nebude chybět ani hlavní osobnost fotograf Antonín Kratochvíl, ani semifinále fotomodelingového projektu pro glamour fotografy a modelky Czech Beauty.

Festival FOTOSFÉRA 2015

Festival FOTOSFÉRA 2015

A nemáme si nechat ujít ani příležitost mít naše fotografie vystaveny na Festivalu FOTOSFÉRA.

V rámci nového fotografického a kulturního projektu HolešoviceNOW pořádaného v rámci festivalu má každý možnost podílet se na tvorbě obrazového dokumentu současných Holešovic. Témata jsou: Život, Architektura, Lidé, Příběhy, Historie, Proměny, Akce a Současnost. "Fotíme Holešovice. Fotíme cokoliv, co nám přijde zajímavé. Fotíme zrcadlovkou, kompaktem, mobilním telefonem, středoformátem, polaroidem, lomograficky, možná je i camera obscura a vítáme i Instagram s #holesoviceNOW," řekl mi Honza a pozval mě k účasti na projektu, který už několik dní fotografuji a moc si toho užívám. Uzávěrka pro výstavu v komplexu Classic7 je již 14.8., avšak fotografovat je možné až do konce festivalu.

Přiznám se, že jsem ani zdaleka nečekal, jak moc si vedení festivalu vezme kritiku svých návštěvníků k srdci a jakým způsobem se zasadí nejen o přežití, ale o úžasný rozvoj druhého ročníku svého festivalu. Nevím, jak vy, ale já jsem z nové FOTOSFÉRY vskutku nadšený a myslím, že si zasluhuje i u zapřísáhlých odpůrců druhou šanci.

Deset dní plných fotografické radosti aneb FOTOSFÉRA ZÁŘÍ bude něco, co jsme v Praze a pravděpodobně v celé republice ještě neměli!

Pro více informací navštivte facebook.com/festivalfotosfera a festival-fotosfera.cz a zvýhodněné vstupenky i například možnost mít na festivalu vlastní slideshow najdete již teď na HitHitu.