FOTO MISE: ŽIVOT - souhrn fotografování + nové fototéma

fotografka: Iva Daniela

fotografka: Iva Daniela

Jak jednou fotografií vyjádřit tak komplexní téma, jako je život? Například jako Iva, Milan, Pavlínka nebo Pavel. Mnohdy mi při pohledu na vaše fotografie došel dech, hlavně v případě Ivy, která ale naštěstí psala, že synova jízda skončila poučením a bez vážných zranění. "Doufám, že si bude pamatovat, že nad fyzikou nezvítězí...a na plynový pedál bude šlapat víc s rozumem," dodala Iva. Během zlomku vteřiny můžeme život zachytit na věky, ale také jej ztratit. Fotografie je z mého pohledu velmi dobře zpracovaná, tvrdé světlo vhodně vykresluje příběh tvrdé reality, jen bych měl větší radost, kdyby se škrábance, uražené zrcátko a jiné poškození dalo z auta smýt jarovou vodou... Člověk, co dokumentuje nejen úsměvy, ale i situce, které by raději neviděl, to je u mě dobrý fotograf/fotografka. 

A podobně jako Iva, Milan svou fotografií naše téma také velmi dobře vystihl. Dokonce v ní vidím i Frostův citát z inspirace z minulé středy. Těžko však vaše fotografie srovnávat a říkat, že jedna je lepší, než druhá. U Milana se mi moc líbí, že zvolil kombinaci malého roztomilého dítěte (nového člověka) a starodávné hodiny pro reprezentaci života jako plynoucího času. Moudrý člověk řekl, že nezáleží na tom, jak je život dlouhý, ale jak je prožit resp. užit. Milanova fotka mi říká právě to. Výtečná volba světla, kompozice, juxtapozice dítěte a starožitnosti i parádní práce s tmavým prostorem - je na nás, jak a čím si jej vyplníme a co svým dětem pak předáme, že? :)

fotograf: Milan Carňanský

fotograf: Milan Carňanský

Technicky i umělecky výborná práce, Pavlínko. Zvláště mě zaujala práce se světlem, komplementárními barvami, kompozicí i pozadím. A třebaže nejsem fanouškem kouření, uznávám, že volba postupně ubívající cigarety je velmi dobrá - jedná se o dostatečně konkrétní vyjádření, které však zanechává otevřené okno pro fantazii každého z nás. Myslím, že tato práce jen tak někoho nenechá bez názoru, což je cíl nejednoho fotografa. Na tvé fotky se vyplatí si počkat. :)

fotografka: Pavlína Malachová

fotografka: Pavlína Malachová

A Pavel na závěr; úžasná atmosféra! Festivaly mám moc rád..., ale raději k fotografii; Je to taková ta bězná fotka, kterou máme z festivalu skoro všichni, ale sám jsem se ještě z néjakého nevrátil, abych si takový snímek nepřinesl. Zpracování života moc dobré, kdybych mohl poradit, pokusil bych se v davu příště najít nějaké gesto jednoho, nebo více lidí, jímž bych fotku ozvláštnil, nebo nastavil samospoušt a ve stylu Pavla Kozdase bych vyzdvihl stativ/monopod nad hlavu a šel pro neobvyklou perspektivu (kdyby podmínky dovolily).

fotograf: Pavel Dvořák

fotograf: Pavel Dvořák

Sedím tu ve stínu na schodech v malé vesničce nedaleko Brna a s úsměvem na tváři hlásím, že k foto misi na téma Život je to dnes již vše, ačkoliv se k němu jistě přímo, či nepřímo v budoucnu ještě dostaneme. A co nás čeká na příští dva týdny? Někteří fotografové se jej bojí, jiní jej vyhledávají, jeho jméno je STÍN. Fotografie přidávejte buď do naší foto-skupiny na flickru, nebo foto-komunity na Google+ s TAGy odclonenoFMstin pro flickr a #odclonenoFMstin pro G+ a to až do úterý 4. srpna 2015 do 22:00 hodin.

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej do komentářů pod článekem, nebo využijte naší G+ komunity. A i nápady, jak naše foto mise vylepšit, jsou také vítány.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno