Zodpovědnost každého dobrého fotografa

Všimli jste si někdy, že vaše osobní tvorba je zajímavější a možná i lepší než fotografie, které jste fotili pro klienty, ačkoliv jste na nich pracovali více a déle než na jakémkoliv jiném osobním focení? Nebylo by to nic zvláštního, a třebaže se to spíše stává našim začínajícím kolegům, když ostřílený fotograf vyhraje zakázku za nemalou částku pro velkého klienta, je mnohdy s nováčkem ve stejném pytli. Kde děláme chybu?

Potenciálně kdekoliv, nicméně nejčastěji asi v tom, že příliš o všem přemýšlíme a místo abychom se spoléhali sami na sebe a náš cit, tvoříme jen to, co víme, že bude zaručeně fungovat. Žijeme si v pohodlí naší omezené ulity, fotíme podle předkreslených návodů. Neriskujeme. A třebaže jsou naše fotografie technicky kvalitní, postrádají duši.

Fotograf má ale nemalou zodpovědnost, vše je na jeho hrbu a váží si času svých klientů, modelek a členů kreativního týmu... On si přece nemůže dovolit být kreativní - riskovat. Každý si najde výmluvu jinou, v tom nám kreativita nechybí, když ale přijde na lámání chleba, podle mě se normálně bojíme, že to poděláme. Že nám už nezavolaj, že ztratíme reputaci. Že se budeme muset nechat někde zaměstnat. A že přijdeme o náš celoživotní sen. Propadáme strachu a naše potenciálně výjimečná tvorba zase zůstává jen obyčejným, byť technicky kvalitním, průměrem.

Neváhejte se spoléhat sami na sebe, několik prvních minut na place věnujte tvorbě "zaručeného úspěchu", ale pak se dobře odvažte. Když to vyjde, jste hvězda. A když ne, úspěch máte taky. A kde leží možná největší zodpovědnost každého fotografa?

Dobrý fotograf má zodpovědnost být sám sebou, ne nudným průměrem.