Open Air Foto Festival 2015!

Open Air Foto Festival 2015

Open Air Foto Festival 2015

Open Air Foto Festival 2015 v Českém Krumlově mě nebývale mile překvapil. Nejen, že vyšlo krásné slunečné počasí, ale celá akce byla velmi dobře zorganizovaná, program bohatý a organizátoři, hosté i návštěvníci pozitivně naladění. Zažil jsem úžasnou kreativitou, nadšením a radostí naplněnou atmosféru. Festival neměl o návštěvníky nouzi, avšak nikde se nestály fronty a myslím, že jsme si všichni z OAFFu odnesli, co jsme si představovali a možná ještě trochu víc.

Český Krumlov

Český Krumlov

Letošní OAFF začal již ve čtvrtek ráno workshopem mužského aktu a ženského portrétu s Robertem Vano. Protože jsem však do slunečného Českého Krumlova dorazil až kolem poledne, bohužel jsem se jej nemohl zúčastnit a svůj první den v malebné památce UNESCO jsem si užil dlouhou fotoprocházkou po městě a navštívil jsem i produkční centrum. Kromě krásné architektury a letní atmosféry jsem byl velmi mile překvapen, když jsem uviděl velikost produkčního týmu. Čekal jsem 4 až 5 lidí, nicméně po výstupu do druhého patra “hlavního stanu” foto festivalu jsem se ocitl v místnosti plné téměř dvou desítek lidí, možná více, neúnavně pracujících ve dne i v noci, před i v průběhu celého festivalu, aby si každý návštěvník z OAFFu odnesl co nejvíce. Nechtěl jsem zdržovat, a tak jsem našel sympatickou Šárku, převzal partnerský balíček a s dojmem, že akce bude šlapat jako hodinky a vyrazil směr historické centrum, kde jsem se ještě chvíli procházel a fotil a po setmění a několika drobnostech natěšený na druhý den ulehl do postele.

ART ROOM | Gabriela Balounová

ART ROOM | Gabriela Balounová

Pátečního rána jsem nemohl dospat. Vzbudil jsem se ještě než zazvonil budík a plný nadšení se po snídani vydal směr SUPŠ Sv. Anežky, kde se už od deseti hodin ráno scházeli fotografií okouzlení lidé z různých koutů České republiky, Slovenska, Evropy i jiných koutů našeho krásného světa. Přednášky a workshopy oficiálně probíhaly na třech místech SUPŠ, avšak každá třída, každý stánek, výstava i celé Art Centrum nabízely bohaté množství inspirace, tipů a informací z oblasti světla, obrazové úpravy a fotografického tisku a samozřejmě také stovky příležitostí k tvorbě skvělé fotografie.

Přiznám se, že jsem nečekal, že by na fotografickém festivalu mohlo dojít ke vzniku fotografie hodné fotografova portfolia. Vždycky jsem to bral spíše jako takový trénink. OAFF mi ale taktně ukázal, jak jsem se mýlil.

Po skončení programu v SUPŠ, páteční noc patřila fotografování s Terezou z Davle na jejích oblíbených místech Krumlova a také Ukradené galerii, která hostila FREAK modelky a japonské Shibari. Z prvního dne byl poznatek jasný; Na OAFFu se neřeší fotoaparáty, lidé si vyměňují zkušenosti, načerpávají inspiraci a vědomosti, rozšiřují si obzory i okruhy svých přátel a hlavně tvoří fotografie. A zase do postele.

modelka Hana - fashion workshop

modelka Hana - fashion workshop

Workshopy probíhaly v průběhu celého festivalu, nicméně já se jim rozhodl zasvětit sobotu. Ráno jsem s panem Šedou strávil fotografování a okamžitým vyvoláváním fotek afghánskou kamerou, pod vedením fotografů Sahuly a Kozdase jsem v exteriéru i interiéru fotografoval krásnou modelku Míšu, mé odpoledne vyplnil oči otevírající Alex Lambrechts v Prokyšově sále i historickém centru Krumlova a můj večer vyplnilo udílení cen OAFF, vyhlášení vítězů inspirativní soutěže ART ROOM, Fotograf roku 2014 a Photo Award v městském divadle a poté i malé překvapení Cirkusu jinak. Plný dojmů, nových poznatků a radosti jsem zase v noci ulehl do postele.

Od rána do večera jsme se vzdělávali, navazovali nová přátelství a fotografovali. OAFF 2015 měl fotografickou tvorbu až na prvním místě.

V neděli jsem si lehce pospal, nicméně před polednem jsem již zase stál v prostorách City Lounge, kde jsem se vydal do světa glamour fotografie. Krásné modelky zajistil partnerský festival Fotosféra resp. soutěž Czech Beauty a o světlo se starali zkušení muži z plzeňského 4studia. Asi si dokážete představit, jak se krásně nasvícený prostor plný atraktivních žen nesnadno opouští, mě ale ještě čekala expozice ART ROOM v Industriálech v Hradební, fotografie aktu v Prokyšově sále a poslední módní přehlídka v městském divadle.

Podobně jako většina návštěvníků, ani já nestihl všechno, nicméně kde jsem opravdu chtěl být, jsem byl, navázal nová přátelství, z poznatků budu pravděpodobně čerpat celý život čerpat a celý festival jsem si znamenitě užil. Kdybych mohl, jezdil bych na OAFF alespoň dvakrát do roka. Takovou akci jsem ještě nezažil a již teď se těším na příště na OAFF 2017. A také se těším na fotografie Adama Odložilíka, který nás všechny v průběhu festivalu dokumentoval svým vlastním úhlem pohledu. Zatím alespoň ty mé...