FOTO MISE: POHYB - souhrn fotografování a nové fototéma

fotograf: Pavol Parikrupa

fotograf: Pavol Parikrupa

Poslední dobou jsem se dostával k souhrnům našich foto misí až ve středu DO a mnohdy až ODpoledne, nicméně tentokrát mi vyšlo se na vaše úžasně povedené fotografie podívat již v úterý večer. A jak jsem byl mile překvapen! Tolik fotografií už jsme několik týdnů neměli. Přiznám se, že nejen z počtu, ale i z vaší kreativity mám nemalou radost. :)

Po nadšeném prohlížení každé fotky, jsem pečlivě začal vybírat 5 z mého pohledu nejpovedenějších. Hlavní měřítko pro mě byla samozřejmě vize i téma a hned po nich fotografické vyjádření. Porovnával jsem relativně dlouze a nakonec se mi podařilo vybrat fotografie, které jsou všechny černobílé. To se oficiálně nedoporučuje - aby náhodou někdo někoho z něčeho neobvinil. Osobně mi jsou takové "politiky" úplně jedno. Pro mě není hlavním měřítkem "politická korektnost", ale fotka. Je-li dobrá, neřeším, jestli je černobílá, nebo barevná. A navíc by mi nepřišlo úplně fér, kdybych vynechával skvělé práce jenom proto, že už mám vybraných "moc černobílých" a teď potřebuji barevné. Ani dnes jsem neváhal ani vteřinu, jestli udělat, nebo neudělat souhrn Pohybu celý v black and white a navíc mi to přišlo jako dobrá příležitost se u této problematiky konečně zastavit. A teď již k foto misi...

Když se mezi námi jednou za čas objeví Pavol Parikrupa, většinou je důvod k oslavě. Zpracování Pohybu je skvělé a to jak technicky, tak i umělecky, nicméně nejvíce ze všeho se mi líbí, jak Pavol danou scénu orámoval. Fakt, že se horní hrana fotografie dotýká helmy, mě vtahuje ještě více do děje - mám skoro pocit, jako by kapky bahna dopadaly až na mě. Co má být ostré je ostré, co má být rozmázlé, je rozmázlé - perfektní volba rychlosti uzávěrky a celkově povedená práce!

Výborná perspektiva, skvělé provedení, moc se mi líbí užití širokého objektivu pro zvýraznění pohybu a vtažení diváka do děje i expozice resp. silueta a v neposlední řadě i kompozice. Nejvíce mě upoutala přirozenost a jednoduchost nápadu, který byl skvěle realizován.

fotograf: Pavel Křeček

fotograf: Pavel Křeček

Někdy mi přijde, že se jako fotografové zbytečně bojíme tvořit "rozmazané" fotografie, aby je lidé nepovažovali za "nepovedené". Myslím, že si tak zbytečně bráníme v tvorbě něčeho opravdu unikátního a v mnoha případech povedeného. Ani nevíš, jak jsi mě svou fotografií, Martine, potěšil. Zaujala mě perspektiva, kompozice, volba B&W a hlavně nastavení času tvé expozice! :)

 
fotograf: Martin Veverka

fotograf: Martin Veverka

 

Kompozice perfektní, reportážní fotka příjemně hraničí s uměleckou. Světlo vpravo dole mi přijde poněkud intenzivní a odvádí mé oči od hlavního subjektu, ale to se dá případně snadno upravit. Super načasování a zpracování tématu - V.O.S.Á.ky mám také moc rád. :)

fotograf: Břeťa ČR

fotograf: Břeťa ČR

Milan je nejen kreativní, ale také poeta. Pohyb zanechává stopy, ať viditelné, nebo neviditelné. Moc se mi líbí nápad i zpracování celé fotografie, avšak to, jakým způsobem si fotograf zvolil ztvárnit stopy jsem ještě neviděl. Výtečná práce, parádní perspektiva i kompozice!

fotograf: Milan Carňanský

fotograf: Milan Carňanský

A to je k foto misi na téma Pohyb pro dnešní den vše. Máte z ní také takovou radost? :) A co budeme fotit na příště? Pomalu se mi témata začínají v hlavě opakovat, a proto máte-li nějaký nápad, budu za něj moc rád. Tentokrát to naštěstí ještě zvládám sám; MĚSTO

Fotografie přidávejte buď do naší foto-skupiny na flickru, nebo foto-komunity na Google+ s TAGy odclonenoFMmesto pro flickr a #odclonenoFMmesto pro G+ a to až do úterý 7. července 2015 do 22:00 hodin.

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej do komentářů pod článekem, nebo využijte naší G+ komunity. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno