9 důvodů proč nejet na fotografický festival

Ačkoliv bychom pravděpodobně našli krátké i celovečerní filmy, na jejichž vzniku se podílel jediný člověk, filmové natáčení a početný tým k sobě patří jako kamera k objektivu. Naproti tomu fotografie nezřídka vzniká v rukou jedince a leckterý fotograf je zvyklý pracovat úplně sám. Fotografování je pro mnohé z nás interní záležitostí. V momentě tvorby jsme emotivní a často potenciálně zranitelní. Focení pro nás není o fotoaparátu, ale o vyjádřování a sdílení našeho pohledu s ostatními lidmi. Povídání o fotografické tvorbě nám zdaleka nepřijde tolik zajímavé jako samotný akt tvorby. A někteří z nás, pokud se nejedná o naše přátele nebo Kratochvíla či Koudelku, nemáme tendenci se s ostatními fotografy scházet a nejezdíme na fotografické festivaly. Proč? Napadla mě následující velmi nebezpečná rizika;

  1. Fotografovi hrozí nebezpečí, že najde nové přátele, kteří jej obohatí jako kreativního jedince a člověka, že mu v případě nutnosti někdo půjčí objektiv, paměťovou kartu, baterii, nabíječku nebo celý fotoaparát.
  2. Fotograf by mohl načerpat novou kreativní energii.
  3. Fotograf by se mohl ocitnout v jiném kolektivu a naučit se vidět svět nejen ze své perspektivy a obohatit tak svou tvorbu.
  4. Fotograf by si mohl uvědomit, že není jediným dobrým fotografem na světě a rozšířit si své nejen fotografické obzory.
  5. Fotograf by se mohl vydat za "zónu svého komfortu" a během několika hodin se kreativně posunout daleko za hranice svého omezeného pohledu.
  6. Fotograf by se mohl probudit, zjistit, že považoval omyl za skutečnost a po dlouhých měsících bezesných nocí a tápání konečně objevit nový umělecký směr.
  7. Fotografovi hrozí získání zdravé kreativní konkurence, díky níž bude motivován dosáhnout vrcholů, o jakých se dříve ani neodvážil uvažovat.
  8. Fotograf by v krajním případě mohl zjistit, že vlastně sám není blázen a že je na světě mnoho dalších skvělých lidí, kterým také srdce poskočí, když se nejen na displeji jejich fotoaparátu objeví dobrá fotografie.
  9. A fotograf, nedej Bože, po návratu domů začne kombinovat nově nabyté poznatky z různých žánrů fotografie a bude fotografovat, jako nikdo před ním ještě nefotografoval.

Hrůza, co? Pod hrozbou, že poznám nové přátele, načerpám energii a inspiraci a že mě kreativní lidé obohatí nejen jako fotografa, ale i člověka, politý strachem z nových obzorů a nebezpečí tvorby lepších fotografií dnes vyrážím strávit pohodou, inspirací, vzděláním a dobrými lidmi naplněný víkend na jihu Čech v malebném Českém Krumlově. Vlastně už jsem tady.

Není chudý, kdo má přátele a fotografický festival jako Open Air Foto Festival (OAFF) v Českém Krumlově jich bude plný. Umělci, progresivní sportovci, kejklíři, akrobati, tanečnice, modelové, modelky, krajinná, dokumentární, street a fashion fotografie, workshopy, přední čeští i zahraniční fotografové a fotografky… OAFF bude něco! Neváhejte a využijte úžasnou příležitost strávit víkend v prostředí podobně nadšených a kreativních lidí. A nezapomeňte mi napsat přes twitter @odcloneno - abychom se potkali, popovídali a společně si na OAFFu zafotili!