Open Air FOTO Festival v Českém Krumlově!

open-air-foto-festival-fotografie-fotografovani.jpg

Poprvé jsem se s letním fotografickým řáděním s názvem Open Air FOTO Festival setkal minulý rok v Praze na podzim a jejich prezentace mne docela zaujala. Údajně se jedná o jediný festival, jehož návštěvníci si skutečně zafotí, ať už tisknou spoušť svého aparátu “jen” pro lásku nebo i za peníze. Začal jsem tedy uvažovat, že bych první červnový víkend roku 2015 mohl strávit ve společnosti podobně nadšených fotografů a fotografek v Českém Krumlově. Pak se mi ale kalendář začal naplňovat a já na OAFF 2015 málem zapomněl…

Naštěstí se mi ozvala Šárka z OAFF s nabídkou spolupráce a má účast na oslavě dalšího svátku fotografie byla naštěstí zajištěna. Musím se vám přiznat; Já už se tak těším!

Slíbila mi totiž, že nebudu vědět co dřív: jestli fotografovat fotoscény v ulicích, jít na přednášku, nebo workshop, a nebo si rozšiřovat obzory na fotografických výstavách, nebo se věnovat networkingu s předními českými i zahraničními fotografy. A to samé prý nabízí i vám;

Podobně jako na jiných fotografických akcích i na OAFF najdete přednášky, workshopy, výstavy a expozice techniky. Co však krumlovský festival dělá výjimečným, jsou technicky i obsahově připravené fotogenické scény rozseté v interiérech a exteriérech města, kde vám bude k dispozici fotograf nebo odborný personál. Pro téma Člověk a závislost naše pozvání přijali mistři rozmanitých žánrů: Robert Vano, Tereza z Davle, Jan Pohribný, Tamara Sofig Černá, Lenka Klicperová, Štěpánka Stein, Petr Jedinák, Libor Sváček, Lukáš Dvořák, ale také zahraniční hosté světového věhlasu jako třeba Alex Lambrechts či Aurum Light. A nebudou chybět ani odborníci ze světa fotografie jako Daniela Mrázková, Rudolf Stahlich, Dušan Veselý nebo Ondřej Neff.

V rámci festivalu je připravena i celá řada dílčích projektů jako mezinárodní Setkání fotoklubů, soutěž fotogenických nápadů ART ROOM, světová soutěž Photo Award nebo představení současných českých a slovenských talentů. A festivalovou trasu zpestří akrobaté nového cirkusu, vaše portfolio ženská krása, dobový portrét, letecká fotografie, párová akrobacie, freak show japonských bondáží, svatební obřad nebo fotogenická díla uměleckých škol.

oaff-open-air-foto-festival-fotografie-fotograf.jpg

A protože město Český Krumlov je spolupořadatelem festivalu, budete mít o víkendu ojedinělou možnost věnovat se naplno fotografování na desítkách lokací a fotoscén, umístěných v atraktivních interiérech a exteriérech s historickými kulisami v místech, kam se běžný turista většinou nedostane. Kromě osvědčených fotolokací z loňského ročníku přibudou místa jako Ukradená galerie, kino Luna nebo Prokyšův sál. Portrét najdete v Museu Fotografie Seidel, fashion v Městkém divadle, sportovní a street life fotografii v Městkém parku, umělecký akt v Prokyšově sále, extrémní fotografii v Ukradené galerii, která bude věnována Závislosti na bolesti, a glamour v City Lounge.

art-room-oaff-fotografie.jpg
festival-fotografie-cesky-krumlov.jpg

Jak si mladá generace představuje fotogenickou Závislost? Viděli jste už někdy šaty s vlečkou vyrobené jen z krabiček od cigaret? A co třeba odraz vlastní osobnosti na vodní hladině, která evokuje závislost na sebe sama? Nebo mnohými oblíbenou čokoládu, do které se doslova namočila a nechala se vyfotit jedna ze studentek? Tato díla zachycená buď na fotografiích, nebo v podobě uměleckých artefaktů budou v rámci projektu ART ROOM doslova rozseta po interiérech a exteriérech města. Během tří dnů se v Českém Krumlově potkají profesionálové, fanoušci a lidé pohybující se za i před fotoaparátem. 

Ocitnete se na místě, kde si lidé předávají zkušenosti a rozvíjejí své znalosti.

A to bude podpořeno setkáním českých i zahraničních fotoklubů. Ve spolupráci s FotoKrumlov, spoluorganizátorem akce, budou dveře Kina Luna otevřené všem návštěvníkům OAFF. Možnost vystavovat, prezentovat fotoklub a privátně fotografovat budou mít možnost pouze členové fotoklubů po předchozí registraci, která se provádí ZDE (členové klubů nepotřebují vstupenku na festival a volně se mohou pohybovat i v místech s bonusovým programem). A co WORKSHOPY?

open-air-foto-festival-fotografovani-cesky-krumlov.jpg
foto-workshop-tereza-z-davle-fotograovani-akt.jpg

Festival bude oficiálně zahájen ve čtvrtek 4. června celodenním workshopem s Robertem Vanem ve výtvarných ateliérech českokrumlovské SUPŠ sv. Anežky workshopy na téma mužský akt a ženský portrét. V pátek ve stejné budově najdete jediný veřejný workshop v Českém Krumlově Terezy z Davle, která vás za tmy vezme tam, kde se modelky dají fotografovat bez světel. Jan Pohribný bude kouzlit světlem. Na workshopu Hranice světla dojde mimo jiné i k prezentaci kreativního světelného nástroje Pixelstick.

Sobotu ovládne fotograf Alex Lambrecht, který v rámci tématu módní fotografie poradí, jak na fashion, ukáže své postupy focení a práci s modelkou a pravděpodobně se zmíní i o street photography, sociálním dokumentu a umělecké fotografii. A zvláště zajímavě zní workshop letecké fotografie, který bude probíhat na jedné ze čtyř sedaček letadla Cessna 172 s Liborem Sváčkem. Ceny workshopů se pohybují od 1.500,- Kč do 5.500,- Kč, nejsou vázané na festivalové vstupenky a je třeba se dopředu registrovat na produkce@foto-festival.cz, neboť kapacita je z dobrých důvodů omezená. 

oaff-cesky-krumlov-festival-fotografie.jpg

Musím říct, že to všechno zní moc hezky. Co říkáte, potkáme se 4. - 7. června v Českém Krumlově? Mrkněte na program na foto-festival.cz, nezapomeňte si dopředu koupit vstupenky (je to krapet levnější), včas si rezervujte i ubytování v jednom z příjemných krumlovských penzionů, hotelů, nebo kempů a přijeďte si odpočinout, načerpat novou energii a rozšířit své možnosti.