Fotografování bezdomovců a proč jsem Elisabeth Thurn Und Taxis za její fotografii poděkoval

© Elisabeth Thurn Und Taxis

© Elisabeth Thurn Und Taxis

Pravděpodobně v životě udělali jednu, nebo několik zásadních chyb, díky kterým se ocitli bez postele, záchodu, čistého oblečení, ... a ulice se stala jejich domovem. Někteří ve svých chybách i nadále pokračují, jiní se však snaží ze dna odrazit, změnit svůj život k lepšímu. Jsou to normální lidé, kteří existují mezi námi ...třebaže se je mnozí snažíme přehlížet. Skvěle na tuto problematiku upozornila fotografie a následná kritika editorky Vogue, která na ulici vyfotografovala ženu bez domova, jak čte vydání časopisu Vogue, a dala své foto na Instagram.

Mnozí fotografují bezdomovce a tvrdí, že jim svými fotografiemi pomáhají - někteří skutečně ano, nicméně a bohužel ne všichni. Mnohým jde pouze o fotku neznámého člověka a bezdomovci jim přijdou jako snadná "kořist". Samozřejmě se mi druhý zmíněný přístup úplně nelíbí, ale i ten je lepší než druhé přehlížet a chovat se k nim, jako by neexistovali.

Společnost jí dohnala k tomu, aby se omluvila, ale přijde mi, že zakazováním fotografií, jako vytvořila a publikovala Elisabeth Thurn Und Taxis, ničemu a nikomu nepomáháme, ba naopak.

Osobně nesouhlasím s kritikou a rozhořčením, jež fotografie Elisabeth Thurn Und Taxis vyvolala. A za fotku jsem jí poděkoval, neboť nás upozorňuje na naše přehlížení a také nám zdařile připomíná, že i bezdomovci jsou normální lidé, které bychom neměli přehlížet nebo se jim jen proto, že nemají domov, vyhýbat.