Jay Bartlett - THE BEST FOTO "THING"

jay-bartlett-the-best-foto-thing-odcloneno-fotografovani.jpg

”Co je ta nejlepší věc, kterou jste kdy udělal a která z vás udělala lepšího fotografa?” Minulý týden se s námi o svou radu, jak se stát lepším fotografem podělil úžasný fotograf KAMIL TAMIOLA a dnes bych vám rád představil dalšího úspěšného fotografa, jehož jméno je Jay Bartlett:

JAY BARTLETT je profesionální komerčním fotografem z kalifornského Los Angeles s více než desetiletou praxí v oboru fotografie. Běžně spolupracuje s úžasnými klienty, talentovanými modelkami a profesionálními atlety a vždy je obklopen svým skvělým týmem.

K fotografování se dostal během své služby u amerického letectva (U.S. Air Force), pro které pořizoval fotografie na bitevním poli. Poté co však svou službu úspěšně dokončil, rozhodl se jít pracovat pro společnost aktivní v oblasti medicíny. Netrvalo mu však dlouho, než se rozhodl svět IT a zdravotnictví opustit a vydat se na cestu za svým snem.

Jay si již zpočátku své nové kariéry profesionálního fotografa uvědomoval tři důležité věci; Aby byl úspěšným profesionálním fotografem, potřebuje skvělé portfolio, znát potřeby svých klientů a v neposlední řadě mít dobré fotografické studio, které však není založeno na prostoru, nebo vybavení, ale na dobrých lidech.

© Jay Bartlett

© Jay Bartlett

Dlouhé hodiny proto každý den telefonoval potenciálním klientům, pro něž často fotografoval i zadarmo, jen aby mu někdo dal šanci. Neinvestoval do vybavení, ale do lidí. Co potřeboval, si pronajal. A nemalé množství peněz a nespočet hodin strávil na workshopech a kurzech pro vizážisty, herce apod. A dodnes jezdí na veletrhy módy. Jaké peníze měl, investoval do budování skvělého týmu, na který se může spolehnout. Díky čemuž se Jay mohl při fotografování soustředit výhradně na interakci se svými subjekty a tvorbu skvělých fotografií a časem se mu povedlo dobýt velmi saturovaný trh komerční fotografie.

Dnes se jeho tvorba sestává z fotografování portrétů a oděvů v přirozeném prostředí pro reklamní i editoriální účely pro klienty jako je Harley Davidson, Margaritaville Apparel Group, Triumph Motorcycles etc., ze spolupráce s firmou zastupující profesionální atlety z oblasti MLB, NBA, NHL, and NFL i ze sdílení svých postřehů, zážitků, tipů a rad na svém osobním blogu.

Jeho odpověď na otázku: ”Co je ta nejlepší věc, kterou jste kdy udělal a která z vás udělala lepšího fotografa?” zní:

Jsem komerčním fotografem. Každý den spolupracuji s tvůrčími řediteli a vedoucími marketingových oddělení, kteří od mě chtějí to samé; Zachytit jejich vlastní vizi, která reprezentuje jejich produkt. Specializuji se na lifestyle a oděvní průmysl. Když jsem začínal, proseděl jsem hodiny na kurzech herectví a improvizace - ne však abych se aktivně účastnil, ale abych pozoroval. Studoval jsem lidský obličej a jeho pohyby, abych byl schopen dosáhnout podobného realismu v mých vlastních fotografiích.
A navštěvoval jsem také mnohé kurzy líčení a vlasového stylingu. Díky porozumění makeupu jsem porozuměl různým tvarům obličeje a jeho charakteristikám. Již na počátku své kariéry jsem si byl vědom, že každý obličej je jiný, a být schopen mým objektivem prezentovat určitý tvar obličeje z nejlepšího možného úhlu pohledu zpočátku nebylo úplně jednoduché. Byla to docela výzva. Jakmile jsem však porozuměl práci vizážistek a proč a jak konturují, uvědomil jsem si, že jsou také mistry světla, když pomocí světlého a tmavého makeupu různě tvarují obličej.
Většina fotografů se ve svých počátcích soustředí na své vybavení a oprávněně, neboť většina z nás začala tím, že jsme si pořídili první fotoaparát. Já jsem si foťák pronajímal do té doby, než jsem si byl schopen jeden koupit. Foťák jsem vždycky viděl a dodnes vidím jako nástroj, který mi pomůže prezentovat druhým moji vizi. Nikdy mě nezajímaly značky a když jsem si něco pronajímal, hlavním hlediskem bylo, jestli mi to pomůže dosáhnout, co jsem chtěl. Jakmile je fotograf schopen prozřít a vidět dál, než pouze na své vybavení, rozšíří se mu obzor a objeví úplně nová perspektiva.
Jednou větou bych to tedy mohl shrnout takto; Nejen, že jsem se snažil ovládnout umění svícení, fotoaparát apod., ale také jsem si zjistil všechno o tom, co jsem fotografoval.

Pro více informací o dnešním fotografovi a více jeho fotografií navštivte: jaybartlettphoto.com.

 

jay-bartlett-the-best-foto-thing-odcloneno-fotografovani.png

Last week I had a wonderful opportunity to welcome a photographer and scientist KAMIL TAMIOLA among us. He shared an eye-opening piece of advice with us on how to be a better photographer, and many of us thought THE BEST FOTO "THING” project couldn’t get any better. But we were wrong. Today I am honored to welcome another wonderful photographer by the name of Jay Bartlett with yet another great piece of advice:

JAY BARTLETT is a professional commercial photographer based in Los Angeles, California, with over 10 years of experience in the industry. He’s used to working with amazing clients, professional and talented models and athletes, and he’s always surrounded by his great team. 

He got into photography during his service in the U.S. Air Force - taking battlefield photographs. But after he was honorably discharged, Jay decided to work for a medical company. It however didn’t took him too long before he decided to leave corporate america and professionally pursue his passion of photography.

 
© Jay Bartlett

© Jay Bartlett

 

From his early days as a professional photographer Jay had understood three things; To make it in the industry he needs to have a great portfolio. He needs to understand the needs of his clients. And that a photography studio is not about the space nor the equipment. He knew it’s about the people.

Therefore to get a great book, he invested hundreds of hours into cold calling potential clients, many times he worked for free, he didn’t invest in expensive equipment, but rented what he could, and spend several hours and a substantial amount of money on attending make-up workshops and fashion trade shows, and invest into building a great and reliable team. This was Jay was able to concentrate on the art of photography, make great work, and to stand out in a very oversaturated market. 

© Jay Bartlett

© Jay Bartlett

Nowadays his work mostly consists of shooting environmental portraits and clothing for advertising and editorial clients such as Harley Davidson, Margaritaville Apparel Group, Triumph Motorcycles to name a few, and he also regularly works with a sports management firm who represents top professional athletes in the MLB, NBA, NHL, and NFL. And shared his experiences, advice, and tips on his personal blog with his growing audience.

And his answer to my one question: ”What is the best “thing” you have ever done that made you a better photographer?” is:

I am a commercial photographer and work with creative directors and marketing executives everyday. All of them have one goal for me. That is to capture the vision they have to represent their product. I specialize in lifestyle and apparelI. During my earlier years, I sat in on numerous acting and improv classes; not to participate but to observe. Learning and studying the human face and its movements to be able to deliver a realism to my images was very important to me. 
I also attended numerous makeup and hair classes. Makeup was very important to understand the different shapes of the face and its features. I understood early in my career that every face is different. Being able to present a certain face shape in the best possible angle through my camera lens was quite a challenge early on. Understanding what makeup artist does, with contouring etc. They too are masters of light, they are re-shaping the face through light and dark makeup.
Most photographers early will focus on gear and rightfully so, that's how most of us started by getting our first camera. I rented my camera until I was able to afford one. I always looked at a camera as a tool to present my vision. I was never into branding, I rented a camera that would best suit my needs for a particular shoot. Once a photographer looks past their gear, it will open up a whole new perspective! 
To sum it up into one sentence, Not only did I try to master the art of lighting, camera etc., but also learned everything about what I shoot.

To learn more about today's wonderful photographer and to see more of his photographs please visit jaybartlettphoto.com.