INTERVIEW: fotografka Kristin Van den Eede - “Vztyčil na mě někdo prostředníček a křičel na mě? Samozřejmě. Záleží mi na tom?”

© Kristin Van den Eede - I Put A Spell On You

© Kristin Van den Eede - I Put A Spell On You

Přeji vám krásné sněhem, úsměvy a dobrou náladou naplněné pondělí a vítám vás u nového rozhovoru o fotografování. Dnešní fotografka tvoří zejména v rámci street photography a její tvorba se za pouhý rok jejího fotografování objevila na výstavách i vysokých příčkách fotografických soutěží…

© Kristof Vande Velde

© Kristof Vande Velde

KRISTIN VAN DEN EEDE je asistentkou pedagoga na belgické vysoké škole Universiteit Gent a také úžasně talentovanou fotografkou. Třebaže fotografování objevila teprve před rokem, po shlédnutí její tvorby si snadno dokáži představit, že o Kritin i jejích fotografiích budou lidé v budoucnosti psát knihy.

Kdo nebo co tě přivedlo k fotografování?

Láska. Ta přeci inspiruje každého k tvorbě umění.

Proč sis vybrala právě street fotografii?

Ve svých počátcích jsem byla docela posedlá Flickrem, přidala jsem se do malé flickr-skupiny, která nabízela denní tématická fotografování pro začínající fotografy a jednoho dne naše zadání bylo vyfotografovat “momentku se skutečným příběhem”. Vydala jsem se tedy na ulici - na můj první lov - a okamžitě jsem tomu propadla. Kromě adrenalinu spojeného s tímto stylem focení, mám moc ráda, že street fotograf má možnost objevovat krásu ve všedních věcech, aniž by bylo nutné cokoliv aranžovat, nebo kohokoliv pózovat - je to o prosté realitě, realitě bez příkras a bez předstírání.

© Kristin Van den Eede - Gun Shy

© Kristin Van den Eede - Gun Shy

Specializuješ se pouze na street photography, nebo se angažuješ i v jiných fotografických žánrech?

V tuto chvíli ano. Stále experimentuji s různými styly street fotografie a snažím se najít svůj vlastních rukopis. Nicméně když vidím, jak se má tvorba změnila jenom za pouhý rok, myslím, že bych se mohla vydat i do jiných fotografických žánrů.

© Kristin Van den Eede - Untitled

© Kristin Van den Eede - Untitled

Co děláš, aby ses mohla dostat k lidem dostatečně blízko, ale zároveň se s nimi nedostala do problémů?

Nic. Vážně. Většinou si dávám pozor, aby si mě lidé nevšimli a snažím se být neviditelná. A když mě někdo zpozoruje, často jednoduše předstírám, že fotografuji něco jiného. Jindy mám však chuť se s lidmi dát do řeči, mluvím s nimi o tom, co mě k nim přitáhlo, proč mě zaujali a co mě na dané situaci tolik zajímá. Většina je polichocena, nebo jim to celé přijde podivné. Obecně se ale lidé rádi dávají do řeči na náhodnou neznámou. A úsměv tě dovede vskutku daleko.

© Kristin Van den Eede - Superstar

© Kristin Van den Eede - Superstar

To zní dobře, nicméně ne každý je vždy milý, někteří jsou nepříjemní, ať se na ně člověk směje, nebo ne. Narazila jsi někdy na takové při focení na ulici?

To je starost snad všech street fotografů. Jsem jedním z administrátorů AFP Flickr a Facebookové skupiny známého mezinárodního časopisu o street fotografii ArtPhotoFeature a toto je téma se neustále objevuje v našich diskuzních fórech. Přesto si myslím, že tento strach je v podstatě nepodložený. Zažila jsem někdy negativní reakci? Ano. Vztyčil na mě někdo prostředníček a křičel na mě? Samozřejmě. Záleží mi na tom? Absolutně ne. Vždycky se najdou lidé, kteří nebudou rádi, že je někdo fotografuje, nebo kteří mají jednoduše špatný den a chtějí si na někom vybít vlastní zlost. Bůh ví, jak se já sama nerada fotografuji, a proto mám pro ně pochopení. A když ke mně někdo přijde s nějakou otázkou, snažím se být trpělivá, ukázat jim, co dělám a co můžu, jim vysvětlit. A když se jim to ani poté nelíbí a chtějí, abych jejich fotku smazala, smažu ji.

Obvykle však nejsem na jednom místě příliš dlouho, aby došlo ke konfrontaci, nebo na neurvalé chování. Obecně vzato, když jsi slušný, ostatní jsou většinou také.

© Kristin Van den Eede - Seagulls & Sun

© Kristin Van den Eede - Seagulls & Sun

Co bys označila za svou nejnáročnější překážku, kterou jsi musela překonat proto, abys vytvořila dobrou fotografii?

Nedostatek sebevědomí a hrozné belgické počasí.

Vyděláváš si street fotografií?

Ne, ale přála bych si. ;-)

© Kristin Van den Eede - Another Night of Mayhem

© Kristin Van den Eede - Another Night of Mayhem

Podle čeho se rozhoduješ, jestli fotografii ponechat v barvě, nebo jít do černobílé?

Instinktivně, ale v současnosti mám spíše tendenci zůstávat v barvě, protože barva je podle mě více náročná. Černobílá člověka nutí, aby se zaměřil na kompozici a obsah a nebyl ničím rušen. B&W má také nadčasovou hodnotu, nicméně může být také nudnou a neživou.

Co bys označila za nejdůležitější aspekt dobré street fotografie?

Emocionální dopad. Neptej se sám sebe, jestli se jedná o dobrou street fotku, ale jestli je jedná o dobrou fotografii obecně.

© Kristin Van den Eede - Chelsea Wine Vault

© Kristin Van den Eede - Chelsea Wine Vault

Když se tě zeptám na zkušenost, která ti jako fotografce nejvíce dala, co tě napadne?

To je něco, co zažívám pokaždé, když jdu fotografovat do ulic. Když něco opravdu miluješ, nečekáš, že něco dostaneš zpět. Prostě to miluješ takové, jaké to je.

A co by sis jako fotografka skutečně přála?

Může už někdo prosím vynalézt stroj na zastavení času, nebo alespoň komercializovat cestování teleportem?


Zaujala vás tvorba a slova dnešní fotografky? Více najdete na: kristinvandeneede.com

© Copyright Kristin Van den Eede 2015 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.


interview-street-photography-photographer-kristin-van-den-eede.png

KRISTIN VAN DEN EEDE is a teaching assistant at Ghent University and a wonderfully talented photographer based in Belgium. Even though she discovered photography only about a year ago, after I saw her work, I can easily imagine there will be books written about her as an artist and her photography in the future.

Who or what inspired you to get into photography?

Love. It’s what inspires anyone to create art, right?

Why did you choose street photography in particular?

I started out being quite obsessed with Flickr, to be honest. At some point, I became a member of a small group that offered daily challenges for beginning photographers. One time, the challenge was to shoot a candid picture with a real story behind it. So I got out on the street and went on my first real hunt – I got hooked straight away! Aside from the adrenalin rush you get out of it, I love how as a street photographer you get to discover beauty in everyday things: no staging, no posing, just bare reality, stripped of all its embellishments and pretenses.

Is street photography your main specialization, or do you also shoot other kind of work?

Right now, it is. I am still experimenting with different styles and trying to find my own voice. When I see how much my work has changed in just a year, I suppose I may venture into different genres eventually.

What do you do to be able to get close to people without getting into trouble with them?

Nothing, really. Most of the time, I try to become invisible and make sure that people don’t notice me. If they do, I will often even pretend that I am shooting something else. Other days, I feel like making some small talk and just start talking to them: what drew me to them, what did I find so interesting about the situation. Most people are flattered or find the whole thing very funny. In general, people tend to enjoy a talk with a random stranger. A smile can do wonders.

That sounds good, but not everyone is always nice, some people are just rude, have you ever had any problems with such people while shooting on the streets?

This is a common concern among street photographers everywhere. I am one of the admins of the Flickr and Facebook group of APF, a well-known international street photography magazine, and this is a recurring discussion topic. Yet, I think this fear is a little bit unfounded. Have I had any negative reactions? Yes. Has anyone ever given me the finger or shouted at me? Yes, of course. Do I care? Absolutely not. There are always some people who don’t like having their pictures taken or who are simply having a bad day and want to take it out on someone. God knows I don’t like having my picture taken myself, so I understand.

If anyone comes up to me with a question, I try to be patient, show them what I am doing and explain. If they still don’t like it and they want me to delete a shot, I delete it. I usually don’t stick around long enough for people to become confrontational or rude, so that hardly ever happens. All in all, if you are polite, others will return the favour.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

My own insecurities. And the godawful Belgian weather.

Are you making any money with your street photography?

No. I wish ;-)

How do you decide when to leave a photograph in color and when to convert to black and white?

On instinct, but I tend to go for colour nowadays, because I find it more challenging. Black and white forces you to focus on composition and content and not get distracted. It also has this timeless quality to it. On the other hand, it can also be too flat and not lively enough.

In your opinion, what's the most important aspect of a good street photograph?

Emotional impact. Don’t ask yourself if a shot is a good street photograph; ask yourself if it is a good photograph, period.

What was the most rewarding experience you've had as a photographer?

I am rewarded every time I go out on the streets to shoot. If you love something, you don’t expect anything back. You just love it for what it is.

And what would you really wish for as a photographer?

Can someone please invent a time-freezing machine already? Or commercialize teleportation?


For more information about Kristin and her amazing photographs please visit: kristinvandeneede.com

© Copyright Kristin Van den Eede 2015. All Rights Reserved for all photographs featured in this post.