LIFE - Dennis Stock + James Dean vs. Anton Corbijn

Když fotograf potřebuje pro klienta 8 fotek, avšak má příležitost vytvořit 20, byl by hloupý, aby ji nevyužil. Jeden kolikrát nemá ani tušení, co jej nebo jeho subjekt čeká za rohem…

Dennis Stock byl americkým dokumentárním fotografem, fotožurnalistou a členem mezinárodní komunity fotografů založené na myšlence sdílet lidskou kvalitu, sledovat kuriozity, které se dějí ve světě, respektovat to, co se odehrává, a toužit po vizuálním zachycení děje. Alespoň tak viděl Magnum Photos Henri Cartier-Bresson. Dennis pro ně fotil přes padesát let, během nichž spolupracoval s jazzovými muzikanty, herci a několik týdnů se mu podařilo strávit i s legendou amerického filmového plátna jménem James Dean.

Ačkoliv biografická dramata o fotografech mají tendenci zavádět mysl svých diváků do míst, která pouze připomínají skutečnost, a realita je ve jménu vysoké divácké návštěvnosti a finančních zisků zkreslena. Herci kolikrát nemají ani ponětí, jak se drží fotoaparát. Úžasné příběhy se zbytečně dramatizují. Nový projekt nizozemského fotografa a režiséra se jménem Anton Corbijn je úžasným příkladem, že to jde i jinak.

Celovečerní film vyprávějící příběh Jamese Deane a Dennise Stocka s názvem LIFE, jenž pravděpodobně zaujme nejen dokumentárního fotografa měl evropskou premiéru již v září letošního roku, minulý týden jej představili za velkou louží a já vám jej mohu pouze doporučit. Je fajn, když film o fotografovi režíruje také fotograf. ;)