Foťák nech dneska doma aneb Když kreslíš, vidíš víc

Člověk používající fotoaparát resp. fotografii pro sdílení svých emocí, citů a osobních názorů s okolním světem - fotograf - si často lépe pamatuje situace, věci, lidi etc., které fotografoval, než které pouze zažil. Přesto mu však mnohé uniká. A třebaže se může různým situacím prostřednictvím svých fotografií vrátit, existují chvíle, kdy je lepší fotoaparát odložit a vyměnit jej za tužku a papír a své zážitky a postřehy zaznamenávat kresbou.

Jako fotograf se vždy nedívám s úsměvem na zákazy fotografování, avšak z relativně nové kampaně nizozemského muzea Rijksmuseum s názvem #hierteekenen, která již měsíc nabádá návštěvníky, aby odložili své fotoaparáty, zanechali bezduchého tisknutí jejich spouště, vzali do ruky tužku a papír a kreslili, jsem nadšený.

 
Když kreslíš, vidíš víc.
— Rijksmuseum
 

A s tím se dá souhlasit. Sám jsem si něco podobného před lety zažil. Fotografii jsem nahradil kresbou a o svou zkušenost se s vámi článkem Jak uvolnit fotografovu mysl… podělil. Nechat foťák na den doma, nehledět na svět kolem nás skrz obrazovku našich telefonů a kreslit je dnes pro naši společnost možná ještě více aktuální.

Člověk však nemusí čekat na speciální akce. Tužku a papír máme doma všichni a svět je plný inspirace. Jestli jsem vás tehdy nepřesvědčil, nebo jste článek ještě nečetli, zkuste to teď. Každý máme svůj vlastní styl. Někdo konkrétnější, jiný abstraktnější. Kreslit ale umíme všichni.

Prožijte týden, den či hodinu bez foťáku. Nahraďte jej tužkou a papírem. Začněte kreslit a naučte se vidět jinak a pravděpodobně i lépe fotografovat.