Chcete opravdu lépe fotografovat?

Nehovoříme-li o fotografii, k jejímuž vzniku došlo výhradně pro vědecké účely, technická kvalita fotografického obrazu má bezesporu svůj význam, avšak slouží pouze jako podpůrný faktor úmyslu, citu a myšlence autora. Obsah a umění, alespoň ve fotografii, vládne na technikou. A třebaže obraz založen jen na kvalitě technické má někdy tendenci hýbat tzv. pseudo-intelektuální částí naší společnosti, otázkou zůstává, kolik lidských srdcí v jeho přítomnosti změní tepovou frekvenci, kolik očí se otevře a jaký počet neměnných pohledů na svět změní k lepšímu?

Sta tisíce dáváme do technické kvality naší tvorby, zatímco naše investice do vlastního talentu - časové i finanční - za naším konzumním stylem života mají tendenci pokulhávat. A proto se dnes táži sebe i vás ostatních: “Jak velký význam, mimo obci vědeckou, má ryze technická fotografie vlastně smysl? Je fotografování vážně a převážně o ostrosti a rychlosti a megapixelech? Říkáme, že ne, ale vesele a na úkor svého cestování či jiných fotografických příležitostí a zážitků jak pošetilí utrácíme za vybavení dál?!”

Někteří ne, ale mnozí stále ano.

A proto kdo chce lépe fotografovat, ať investuje maximálně do zážitků, talentu a svých schopností a minimálně do foťáku a objektivu a blesku a jiného vybavení. A ať se nebojí pohledu druhých, vždyť kdo je schopen skoro s ničím tvořit skvělé, to je paní fotografka, to je pan fotograf.