FOTOEXPO 2015!

FOTOEXPO 2015

FOTOEXPO 2015

FOTOEXPO 2015 se konalo v sobotu 17. října v příjemných prostorách Národního domu na Vinohradech. A třebaže se dveře otevíraly až v 10:00, první dvě desítky návštěvníků stály již patnáct minut před zahájením frontu. Dostal jsem na ruku kroužek, chytil program a s nadšením se vydal po schodech vzhůru. V prvním patře jsem nechal v šatně kabát, pozdravil Kateřinu a za několik minut jsem se procházel v sálech druhého patra mezi vystavujícími partnery, kteří už jen dolaďovali poslední detaily.

FOTOEXPO 2015

FOTOEXPO 2015

Přišly ženy, přišli muži, přišly holky, přišli kluci a přijely i školní výpravy. Stovky nadšených fotografek a fotografů naplnily velké i malé sály a Národní dům na Vinohradech po celý den ani zdaleka nezel prázdnotou. V Raisově sále nás od rána do večera v příjemné atmosféře zpestřené hudebním nástrojem Didgeridoo a neutuchajícím vtipem provázel jednotlivými přednáškami předních českých a slovenských fotografů a fotografek Jiří Heller. Sály č. 1 až 4 patřily volným i prémiovým wokshopům, jimž byl zasvěcen i balkón. A v rámci dvou velkých sálů prezentačních prostor plných stánků výrobců fotografického vybavení, příslušenství, tisku etc. člověk objevil Exotic stage nabízející volné fotografování modelek v úžasných šatech a exotickém zátiší i stánek Fujifilm, který ve spolupráci s Laurou Kovanskou připravil volné workshopy módního portrétu.

FOTOEXPO 2015

FOTOEXPO 2015

Programová náplň doprovodného programu, který vedle návštěvníků mám tendenci považovat za hlavní program expa, byla z mého pohledu velmi dobře rozvržena. Prémiové workshopy korespondovaly s volnými, a tak si na své přišli skoro všichni.

A zatímco minulý rok jsme na workshopech spíše seděli a poslouchali, letos jsme i řádně fotili!

Třetí ročník veletrhu a festivalu FOTOEXPO z velké části patřil královské fotografické disciplíně - aktu. Čas jsem si však našel i na výtečný workshop pana prof. Vojtěchovského s Marianem Benešem na téma Časosběrná fotografie ve studiové praxi, nakoukl jsem na Jiřího Jiroutka, Petra Pěluchu, Antonína Malého, Marcela Konečného, Lauru Kovanskou a Filipa Matušinského. Vyzkoušel jsem virtuální realitu. Úžasně mě zaujal Tomáš Třeštík a nenechal jsem si ujít ani sport s Martinem Kozákem. Světem aktu mě provázela Tereza z Davle a nenechal jsem si ujít ani workshopy Jana Černého, Artura Masného, Lukáše Dvořáka a Vlastimila Kuly.

Lidé jsou pro mě zajímavější, když jsou sami sebou.
— Tomáš Třeštík
Nevím, jak jsem se k tomu dostala, ono se to tak nějak stalo, ale myslím si, že zlom nastal mou první knihou.
— Tereza z Davle
Vojtěchovský a Beneš - FOTOEXPO 2015

Vojtěchovský a Beneš - FOTOEXPO 2015

Petr Pělucha - FOTOEXPO 2015

Petr Pělucha - FOTOEXPO 2015

To je v Římě, to tam fotí každý, ale já to mám na film, a tak si myslím, že je to něco speciálního.
— vtipkovala Tereza z Davle
Klient vždycky není debil. Kdo si myslí, že jo, neměl by dělat reklamní fotku.
— Tomáš Třeštík
Měl jsem na to čas, a tak to mohlo vzniknout. Čekal jsem, až se na mě rybář, abych jej mohl zaujmout upoutat jeho pozornost jinam.
— Marcel Konečný
Centimetry dělají fotku.
— Marcel Konečný
Fashion nude s Lukášem Dvořákem - FOTOEXPO 2015

Fashion nude s Lukášem Dvořákem - FOTOEXPO 2015

Jak říkal Jan Tříska o zkušenostech z Hollywoodu; Když má postava ve filmu smrdět, tak vážně smrdí. To jen my se to tam zbytečně snažíme natlačovat představivostí.
— Artur Masný
Být spokojený s vlastní prací je nebezpečné.
— Lukáš Dvořák
Někdy například fotím sport s přístupem, s jakým bych fotografoval krajinu.
— Martin Kozák
Martin Kozák - FOTOEXPO 2015

Martin Kozák - FOTOEXPO 2015

A to je jen několik ze všech tipů a rad, které jsem měl minulou sobotou společně s mnohými z vás příležitost nabýt. Byl to krásný den, plný fajn lidí z Česka i zahraničí. Potkal jsem kamarády, našel nové přátele, rozšířil si obzory v oblasti reportáže, aktu, svateb, produktů i sportu.

Na FOTOEXPO 2015 jsem dorazil mezi prvními a Národní dům na Vinohradech opouštěl hlavními dveřmi společně se stěhovacími týmy a projekční technikou. Třetí ročník jsem si užil ze všech asi nejvíce. A třebaže pořadatelé prý již mají seznam much k vychytání na příště, nicméně já jedinou neshledal, tedy kromě mého nefotografování na exotic stage… Jak já už se těším na čtvrtý ročník!