FOTO MISE: SLADKOST - souhrn fotografování a nové fototéma

fotograf: Martin Veverka

fotograf: Martin Veverka

Když přijde na sladkosti, rodiče a svatební fotografové nemusí chodit daleko. Přesto je však nutný nápad. Alespoň to nám ukázali Martin, Pavol, Iva i Cvaknutě. Nejvíce mě zaujala fotografie Martina Veverky, jehož perspektiva, kompozice, barevné zpracování i kontrast, světlo, koncept a celkové aranžmá mě okamžitě přenesly do dětských let, kdy jsme na zahradě pořádali různé výpravy za sladkými plody. Někteří by možná vytkli schovaný malíček a pro nedostatek představivosti by tvrdili, že ona ruka má jen čtyři prsty... mně však takové věci vůbec nevadí a naopak bych si dovolil tvrdit, že tím autor do obrazu vnesl dětskou nevinnost.

Kdyby rodinné fotografie každého vypadaly jako tvorba Pavola Parikrupy, člověk by se s mnohem větším nadšením hrnul do prohlížení si rodinný alb a prezentací našich příbuzných a přátel, že? Chvilku jsem se zastavil u dominantnosti nohou kluka napravo, avšak nakonec jsem se rozhodl, že přispívají k celkové atmosféře a že jí to i podporuje. Výtečný nápad, parádní fotka... ostatně na to jsme u P.P. zvyklí. :)

fotograf: Pavol Parikrupa

fotograf: Pavol Parikrupa

Nakloněná perspektiva (tzv. Dutch angle) z obyčejné scény uměleckou fotografii nedělá a ani zdaleka není pro každou situaci vhodná. Tato práce mě však mile zaujala, neboť vhodně rozráží strnulost a vizuální nudu, jíž by fotografka docílila standardně svislým zobrazením. A navíc není o tom, že je nakloněná. Je o sladkosti a nezávisle vařeném nápoji příhodně vystihujícím naše téma. Moc se mi líbí i práce s malou hloubkou ostrosti a volba černobílého provedení!

fotografka: Vyfotímtě/Cvaknutě

fotografka: Vyfotímtě/Cvaknutě

Narozeniny a svátky jsou snad pro všechny dobré lidi sladké a ty z útlých dětských let obzvlášť. Jednoduché a výtečně zpracované téma i hezká vzpomínka pro oslavence. Ani k technickému zpracování - perspektivě, kompozici nebo atmosféře nemám co vytknout.  Mé oči zůstávají u sladkého úsměvu a hořících svíček a já vzpomínám, jaké to bylo, když jsem jako malý prstíkem ještě nenakrájený dort ochutnával a přebytek čokolády či krému utíral do svetru...

fotografka: Iva Daniela

fotografka: Iva Daniela

A to je pro dnešní den ke Sladkosti vše. Povím vám, koukám, jak úžasné nápady se v naší misi objevily! A jaké téma si dáme na příště? VOLNOST - ať už v podobě fotografií tento stav vyjadřující, nebo volnost autorovu resp. neomezenost jakýmkoliv tématem. ;)

Fotografie přidávejte buď do naší foto-skupiny na flickru, nebo foto-komunity na Google+ s TAGy odclonenoFMvolnost pro flickr a #odclonenoFMvolnost pro G+ a to až do úterý 27. října 2015 do 22:00 hodin.

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej do komentářů pod článekem, nebo využijte naší G+ komunity. A i nápady, jak naše foto mise vylepšit, jsou také vítány.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno