Jeden malý detail stačí, aby neúspěšná fotka začala zářit

Pokaždé, když se ocitnu v situaci, kdy mě někdo požádá o kritiku své tvorby, ve většině případů souhlasím, avšak než vyslovím, nebo napíši jediné slovo, připomínám si; Kritizovat je příliš snadné. A to ve srovnání s téměř jakoukoliv tvorbou. Ať byla cesta k dané fotografii šedá a trnitá, nebo slunečná a zářící barvami, jejímu autorovi dala mnohem více práce, než je třeba k vyslovení jednoho názoru, který může pomoct, ale také leccos zkazit. 

Dobrá kritika však může pomoct odhalit nový směr, vydat se na novou cestu nebo objevit malé i velké nedostatky i ušetřit čas. Proto mám kritiku fotografií moc rád a když se mi podaří získat 5 minut někoho, koho respektuji, jakmile začnou mluvit, mlčím a bedlivě naslouchám.

Za dobu mého fotografování se mi dostalo různých názorů - od fotografů, jež většina z nás obdivuje, lidí, kteří sami nefotografují, ale mají úžasné oko, i od lidí které mé fotografie zaujaly, a nebo naopak se jim nelíbily vůbec. Všechny názory jsem si vyslechl. S některými jsem souhlasil a s jinými ne. Jsem nicméně rád za každý z nich, moc si vážím, že lidé jsou ochotni komentovat právě mé fotografie a jsem moc rád, když mohu tuto službu oplácet ostatním fotografům a fotografkám. Vlastně považuji za čest a poctu, když má někdo zájem o můj pohled a názor.

S rostoucím množstvím kritik jsem si také postupně začal uvědomovat, že kolikrát jen malá věc stačí, aby průměrná fotografie byla skvělou. Proto se kromě vyjmenování všech mně zřejmých nedostatků vždy také snažím identifikovat i konkrétní prvek, jenž v mých očích dělá fotografii skvělou, nebo jehož změna by z průměrné nebo dokonce podprůměrného obrázku udělal hit. Časem mi došlo, že

často právě jen malý detail stačí, aby neúspěšná fotka začala zářit.

Z toho důvodu se kolikrát mnohem déle zastavuji u fotek, které nejsou úplně "dobré". Pozorně se na ně dívám a hledám ten jeden malý detail. A to samé bych dnes rád poradil i vám; Ať už se budete dívat na fotografie své nebo tvorbu ostatních fotografů a fotografek, hledejte detail, jehož změnou by se z průměru stal hit. Až budete příště sami fotit, jako byste jej našli.