FOTO MISE: JÍZDA - souhrn fotografování a nové fototéma

fotograf: Kamil Zachar

fotograf: Kamil Zachar

Jakmile jsem v naší G+ komunitě a potom ještě na flickru uviděl nové fotografie na téma JÍZDA a jména jejich autorů, šedá obloha se najednou začala probírat, modrá se objevovala a slunce prozářilo jinak šedý a podzimně vypadající den. Moc mě těší, že se k našim foto misím vracíte i že se mezi námi objevují noví fotografové. Dnes bych mezi námi poprvé rád přivítal Pavla Dvořáka a dále již známé tváře jako je Sabrina Stýblová, Lenka Veselá, Kamil Zachar, Břeťa a mou oblíbenou Ivu Danielu. Jak já vás rád vidím a jak jsem rád, když mi výběr fotografií neděláte jednoduchý! :)

Takové dilema jsem ještě neměl. Nejvíce mě zaujala fotografie Břeti, nicméně pokaždé, když jsem ji dal na začátek naší foto mise, úplně mi tam neseděla. Zato Kamilova fotografie byla jasnou volbou do úvodu. Stále jsem je tedy přehazoval a rozmýšlel a pozoroval a nakonec jsem se rozhodl příběh naší foto mise na téma Jízda uvést fotkou Kamila a v textu vyzdvihnout Břeťovu originalitu, kreativní nastavení rychlosti uzávěrky, kompozici perspektivu etc. A to vše má i černobílá fotografie Kamila Zachara, nicméně Břeťa mi trochu více otevřel oči. Skvělá práce pánové moc rád vás oba vždy vidím!

fotograf: Břeťa

fotograf: Břeťa

Další nelehkým rozhodováním pro mě byla i fotografie Ivy s číslem 95 neboli fotografky jménem Iva Daniela. Úžasná atmosféra, skvělé obsazení perfektní volba místa i vozu, aneb autoportrét jak se patří! Kéž bych mohl dát nahoru všechny tři! Na tvou tvorbu se také vždy moc těším a moc děkuji i za tvou účast Ivo!

fotografka: Iva Daniela

fotografka: Iva Daniela

Sabrino, tvé dvě černobílé motorky mám do dnešního dne v paměti a pokaždé, když vidím tvé jméno, vzpomenu si na ně. Tato fotografie je také obsahově i technicky parádní, třebaže bych raději viděl více světla v obličejích, ale kompozici, ani perspektivu a volbu B&W bych neměnil. Skvělá práce a těším se na tebe i příště!

fotografka: Sabrina Stýblová

fotografka: Sabrina Stýblová

A na závěr Pavel Dvořák; Pavle, moc se mi líbí tvůj přístup; nečekáš, pouštíš se do fotografování po hlavě a chceš se na své cestě co nejvíce naučit. A nejen proto, ale také proto tvé přání o kritický pohled na tvou fotku moc rád splním.

Když jsem se poprvé podíval na tvou fotografii, mé oči okamžitě uvízly na bílé skříni zahalené do živého plotu vpravo nahoře. Věřím, že tak začal téměř každý, kdo se na tuto fotografii podíval, neboť naše oči přirozeně jdou nejprve k nejjasnějšímu místu na snímku. Poté jsem se dostal k soše vlevo, kterou jsem během několika vteřin opustil a skončil jsem na zadním kole této parádní motorky. Proč na pravém kole? Kontrast kola a velmi jasné země před ní mě tam drží a nechtějí pustit pryč. K tomu přispívá i fakt, že vlevo před předním kolem je méně místa, než za zadním ním, a proto podvědomě čekám, že se bude motorka pohybovat směrem dozadu - čekám tedy tam. Nicméně nic takového se neděje. Moc se mi líbil komentář Marka Petroviče, který ti radil jít dolů s perspektivou a vzít to trochu více zepředu. To je určitě skvělá rada, nicméně tím se nezbavíme zářivě bílé elektrické skříně. Popojel bych s motorkou o trochu více dopředu a snažil bych se využít sloup, okno a motorku k vytvoření zajímavé kompozice a určitě bych fotil v úrovni světla a možná ještě trochu níž. Dále bych se nebál motocykl umístit dále od pozadí, použít delší ohnisko objektivu, nastavit nižší clonové číslo, dostat červeného draka mimo hloubku ostrosti a omezit tak vizuální význam pozadí. “To byla pánové jízda” je skvělý název a dobrá interpretace našeho tématu, nicméně bych možná položil na motorku helmu nebo pověsil křivák či podobnou moto-bundu, aby byl příběh zřejmý každému.

Jejda, to je textu… Tvá fotografie určitě není k zahození, nicméně by se dala o trochu vylepšit. Díky moc za přání, doufám, že můj pohled pomůže a těším se, že tě tu uvidíme častěji, Pavle.

fotograf: Pavel Dvořák

fotograf: Pavel Dvořák

A to je pro dnešní den vše. A jaké téma se dáme na příště? Co si představíte, když se řekne UMĚLECKÁ FOTOGRAFIE? Interpretace je opět na každém z vás. Příští středu však určitě přidám alespoň jeden pohled a trochu inspirace. Fotografie, na které se jako obvykle již teď těším, přidávejte na flickr do naší foto-skupinyvždy s TAGem odclonenoFMumfo, nebo do naší foto-komunity na G+ do kategorie FOTO MISE s #odclonenoFMumfo nejpozději do úterý 16. září 2014 do 22:00.

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej do komentářů pod článekem, nebo využijte naší G+ komunity. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno

Neváhejte využít také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.