Yoshino - THE BEST FOTO "THING"

the-best-foto-thing.png

Otázka je vždy stejná: "Co je ta nejlepší věc, kterou jste kdy udělal a která z vás udělala lepšího fotografa?", avšak každá odpověď je unikátní. Mnohdy nemohu uvěřit, o jak moudré rady se s námi úspěšní fotografové a fotografky ze všech koutů světa v rámci THE BEST FOTO "THING" projektu dělí. Minulý týden se s námi o svou radu podělil fotograf  a dnes bych vám rád představil dalšího skvělého fotografa, jehož jméno je Yoshino:

YOSHINO je úspěšný profesionální japonsko-americký fotograf. Svůj čas rozděluje mezi Los Angeles a New York City. Jeho specializací je tvorba intimních portrétů chvíle, kterou tráví se svými subjekty, mezi něž se řadí herci, herečky, hudebnice, muzikanti a umělci známí po celém světě.

© Yoshino himself

© Yoshino himself

Yoshino se narodil v kalifornském městě San Jose, kde také vyrost. Jako jedináček a dítě japonských rodičů však trávil velkou část svého dětství sám sledováním filmů a brázděním ulic v okolí Bayského zálivu na skateboardu. Že by se stal fotograf jej ani nenapadlo a na vysoké škole studoval business. Avšak právě tehdy začal tíhnou k fotografům resp. jejich tvorbě a postupem začal sám fotografovat.

Dnes je mu stále méně než let, nicméně již spolupracuje s úžasnými klienty jako například Dazed & Confused, L'Officiel, Virgin Records, Atlantic Records, Bloomingdales, Columbia Records, Flaunt, Reformation, Ripley, Schön Magazine etc., tvoří výtečné fotografie a jeho odpověď na naši otázku: "Co je ta nejlepší věc, kterou jste kdy udělal a která z vás udělala lepšího fotografa?" zní:

Jdi po své vlastní cestě. Pracuj zdravě a způsobem vedoucím k tvé nejlepší tvorbě. Ujisti se, aby jsi zůstal vyvážený. Nauč se vyslyšet a přijímat kritiku.

Pro více informací o dnešním fotografovi a více jeho fotografií navštivte: yoshinophoto.com.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

The question is always the same: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?", yet the answer is always unique. Many time I can't believe all the wisdom some of the world's best photographs are willing to share with us and how deep, in their answers, they are willing to go. Last week a wonderful photographer JOSEPH FORD shared his amazing piece of advice with us via THE BEST FOTO "THING" project and today I'd love to introduce you to another great photographer, Yoshino:

YOSHINO is an accomplished professional Japanese-American photographer based in Los Angeles and New York. He specializes in making intimate portraits, capturing a shared moment between him and his subjects including world renowned artists, actors, and musicians.

Yoshino was born in San Jose, California, where he also grew up. As an only child he spent a lot of time watching films and skateboarding around the Bay Area. He didn't dream of becoming a photographer and went to college to study business, but it was at that time when Yoshino started associating with photographers and fell in love with photography.

Nowadays he's still under 30 years old and works with amazing clients such as Dazed & Confused, L'Officiel, Virgin Records, Atlantic Records, Bloomingdales, Columbia Records, Flaunt, Reformation, Ripley, Schön Magazine and many more, makes amazing photographs, and his answer to our one question: "What is the best "thing" you have ever done that made you a better photographer?" is:

Follow your own journey. Work in a way that is healthy and conducive to making you produce your best work. Make sure to stay balanced. Learn to listen and accept criticism.

For more information about today's wonderful photographer and to see more of his photographs please visit yoshinophoto.com.