Festival FOTOSFÉRA - o fotografování s fotografy aneb nová fotografická událost roku 2014

fotosfera-festival-praha-fotografie-foto-odcloneno.jpg

Při psaní článku o novém ročníku FOTO EXPO mi přišlo, že v zaslaných a dosud zveřejněných informacích mi něco chybí, jako kdyby si pořadatelé zatím nechávali informace pro sebe a měli šanci nám udělat pěkné překvapení. Pravděpodobně na tom něco bude, ale přišlo mi zvláštní, že by se celé loňské FOTO EXPO vešlo do Národního domu na Vinohradech. Tento týden jsem však dostal email od Jana Hodače, festivalového ředitele nového pražského fotografického festivalu s názvem FOTOSFÉRA, který mi pootevřel oči...

Festival FOTOSFÉRA pravděpodobně bude tím, co mám na fotografování, kromě tvorby fotografií samotné, nejraději. Volně navazuje na loňské FOTO EXPO a jeho náplní je sdílení fotografií, příběhů, informací i osobní setkání se zkušenými fotografy a fotografkami a v neposlední řadě také navazování nových přátelství s láskyplnými amatéry, profesionály i například těmi, kteří se do focení pustili na počátku letních prázdnin. Sláva zkušenosti a lásku k fotografování nezastiňuje a já se již teď těším na poutavé konverzace s návštěvníky FOTOSFÉRY (včetně přátel odcloněno.com) i na fotografiemi a informacemi nabyté přednášky a workshopy s českými, slovenskými i jinými (Izrael) profesionálními fotografy a fotografkami.

Program je již online a já se vám musím přiznat, že jsem při jeho čtení nemohl věřit svým očím. V pátek 10. října 2014, den před hlavním programem festivalu, se koná Street Photography workshop v okolí Holešovic s fotografy se jmény Antonín Kratochvíl, Felix Lupa a Jan Šibík! A hned den poté, v sobotu října jedenáctého, na nás budou čekat fotografové Jindřich Štreit, Garik Avanesian, Ladislav Kamarád, Lukáš Dvořák, Roman Vondrouš a opět Antonín Kratochvíl a další mistři svého oboru s poutavými přednáškami o jejich projektech a zkušenostech ze světa fotografie v divadelní části kulturního prostoru La Fabrika, její Slévárna bude přetékat inspirací, Ateliér a Mecca budou naplněny kvalitním světlem a krásnými ženami po boku talentovaných fotografů, Hotel Extol Inn bude nabízet teorii i praxi a v DOXu se dočkáte speciálního fotoworkshopu pořádaného ve spolupráci s Českou asociací paraplegiků (CZEPA).

Přátelé, já už se tak těším! A protože je program již dnes veřejný, mohu si v klidu rozmýšlet a plánovat, jak celý festival FOTOSFÉRA 2014 strávím. Několik let mě například vrtá hlavou, jak velký význam má být členem Asociace Profesionálních Fotografů České republiky, a tak na přednášce, jíž povede její prezident, Stanislav Pokorný, mě také pravděpodobně najdete.

Připadám si jak malý kluk, kterému maminka řekla, že Vánoce budou už 10. a 11. den v říjnu!

A co FOTO EXPO? Také se těším a určitě mě v Národním domě na Vinohradech také najdete. Možná ani nevíte, jak jsem rád, že teď máme jeden fotografický festival a jeden fotografický veletrh/networking, které mají oba jistě své místo v našich kalendářích. Kdo by to byl řekl, že Česká republika se začne dostávat do popředí v oblasti eventů zaměřených na fotografii a fotografy+fotografky, že?!

Také se už těšíte? Nezapomeňte. Přijďte!

Více o Festivalu FOTOSFÉRA i Program na rok 2014 najdete na 2014.festival-fotosfera.cz a nebudou chybět ani FOTOJATKA.