Fotografie je hra. Dá se to říct o každé fotografii?

Když jsem se včera díval na nové video o kreativním fotografování telefonem, kde hrál Lorenz Holder hlavní roli, rychle jsem si jej vložil do svého reading listu, na to bych vás mohl jednou upozornit, říkal jsem si. Jakmile jsem ale dneska našel email od Petra Gajdošíka se stejným odkazem na stejné video a perfektním předmětem, nemohl jsem jinak. Petr svůj email nazval 'Fotografie je hra' a já s ním musím ve většině případů souhlasit, nebo ve všech?

Hra je o zvídavosti, fantazii, absenci strachu a radosti nejen z výsledku, ale i ze hry samotné a to by se dalo říct téměř o všech fotografických žánrech. Skoro každá kreativní fotografie vznikla, protože si její autor chtěl hrát, realizovat své nápady, demonstrovat své ideály a v mnoha případech i experimentovat.

Když se ale dostaneme k žánrům, jako například válečná fotografie, slovo hra k nim jaksi úplně nesedí... Když se fotograf po palbou automatických zbraní plazí po zemi polorozpadlého domu a jedinou zbraní je jeho fotoaparát, na hru pravděpodobně ani nepomyslí. Nebo ano?

Podivme se na hru šachu, ta je vážná, a třebaže hráči nejsou v ohrožení svého života, zažívají enormní stres a snaží se strategickým pohybem zachránit svého krále. Pravděpodobně bude záležet na definici, jakou hře přiřkneme. Vidíme-li hru jako proces, v němž dochází k souboji dobra a zla, dala by se i fotografie války nazvat hrou, i když to už to asi hodně natahuji.

Podstatné je, že o nálepky v tomto případě vůbec nejde. A proto válku hrou raději nazývat nebudu. Nerad bych shodil jakéhokoliv fotografa, který za účelem sdělení lidem, jaké důsledky mají jejich činy, riskují život v místech, kam by většina z nás dobrovolně ani nevkročila.

Dobrá hra, plná kreativního fotografování, naplno prožitých životů, lásky, radostí etc, většinou vede ještě k většímu dobru a v tomto ohledu bych si dovolil fotografování považovat za hru v nejlepším a čistém smyslu tohoto slova.

Jak to vidíte vy? Je fotografování hra? Mohl by pak i život být hrou? A jak s tím souvisí Picasso?