FOTO MISE: MÉ POZADÍ/MÉ ZÁTIŠÍ - souhrn fotografování a nové fototéma

fotograf: Martin Duchač

fotograf: Martin Duchač

Jakmile jsem tentokrát spatřil vaše fotografie vytvořené na téma současné foto mise MÉ POZADÍ/MÉ ZÁTIŠÍ, hned jsem se pustil do svých postřehů...

Martine, ty jsi mi vzal slova. V dobrém samozřejmě. Avšak při pomyšlení na téma, jaké tvá fotografie nastoluje, se mi tají dech. Volba růžové mi přijde perfektní, neboť podobně jako ostnatý drát dělí společnost na ty, co jsou venku a ty uvnitř neboli minimálně na dvě názorově vyhraněné skupiny. Tvé zátiší, které volá po zamyšlení a nastoluje diskuzi, je skutečným uměleckým dílem!

Výborně, výborně! Zrovna včera jsem se dostal k publikacím hovořícím o fotografiích z přelomu 19. a 20. století a právě podobné snímky se objevovaly na jejich stránkách. Kompozičně je fotka více než méně povedená, i když asi bych se pravou stranou ještě o malý kousek přiblížil k pravému ramínku tvých šatů - přibližně tam, kde křivka ramene přechází od téměř vodorovné k téměř svislé. Moc se mi líbí i volba světla a zvýrazňující úsměv, ženu i květinu a fakt, že oči zůstávají ve stínu mi navozuje pocit, že Iva při pohledu na růži vzpomíná a sní. A v neposlední řadě bych se rád zmínil i o bílém zavazování, které vizuálně fotku vyvažuje. Prstýnky bych příště asi nechal ve šperkovnici, čímž by se fotografie stala nadčasovou. Parádní práce, Ivo! :)

fotografka: Iva Daniela

fotografka: Iva Daniela

Že se jedná o hrob Bohuslava Reynka jsem z fotografie nepoznal, vlastně mi na první pohled ani nedošlo, že se jedná o místo posledního odpočinku, avšak to fotografii vůbec neubírá na hodnotě. Možná bych i při zachování čtvercové kompozice ořízl více, abych eliminoval na můj vkus příliš velkou plochu kříže vpravo dole, i když tím bych na dominant postavil bílý kámen a omezil význam červených jeřabin, jejichž barva je to, co mě k fotografii na první pohled přitáhlo. Nezbývá než dodat, parádní fotografie, Petře, moc se mi líbí tvůj skvělý nápad na propojení pozadí, zátiší s otázkou života a smrti.

fotograf: Petr Gajdošík

fotograf: Petr Gajdošík

Tato fotografie, abych byl upřímný, Pavle, mi nepřijde úplně vyvážená, kompozičně mé oči neustále houpá doleva, doprava, doleva, doprava a pak je odvádí pryč z fotografie. Tehdy už suk mimo hloubku ostrosti začne být příliš rušivý. Nejsem si jist, co mi chce autor říct/ukázat, bych řekl o tvé fotografie. Tedy až do chvíle, než bych zvolil čtvercový ořez, kterým bych nechal pravou stranu upadnout v zapomnění a zvýraznil bych tím nejen dřevěnou berušku na dřevěném pozadí (náznakem jejího původu), ale také oválná leta života. Pak má fantazie začíná nabírat na obrátkách a mé oči i mysl neváhají trávit čas i u tvé fotografie.

fotograf: Pavel Křeček

fotograf: Pavel Křeček

A to je pro dnešní den vše. Musím říct, že je úžasné, jak se vaše fotografie týden od týdne zlepšují! A co si dáme na příště? JÍZDA. Interpretace je opět na každém z vás. Příští středu však určitě přidám alespoň jeden pohled a trochu inspirace. Fotografie, na které se jako obvykle již teď těším, přidávejte na flickr do naší foto-skupinyvždy s TAGem odclonenoFMjizda, nebo do naší foto-komunity na G+ do kategorie FOTO MISE s #odclonenoFMjizda nejpozději do úterý 2. září 2014 do 22:00.

 

Máte také nápad na téma další foto mise? Přidejte jej do komentářů pod článekem, nebo využijte naší G+ komunity. Pokud máte nápad, jak naše foto mise vylepšit, bude také vítán.

Jste zde poprvé? Zde je více informací o našich FOTO MISÍCH.

Přidejte se k nám na odcloneno.com/gplus či na twitteru @odcloneno

Neváhejte využít také "Twitter", "+1" a "Like" tlačítka, pokud se vám články líbí.