Kreativita vyžaduje odvahu. -Henri Matisse, ... -Pablo Picasso

matisse-odvaha-kreativita-fotografovani-picasso-odcloneno.png

Téměř každý, včetně mě, říká, že kreativní fotograf je dobrý fotograf, neboť ne vždy všechno jde podle očekávání a řešení problémů na místě je náplní skoro každého z nás. A navíc kreativní fotograf je dobrý fotograf také proto, že jeho fotografie většinou nejsou kopií jiných fotografů a fotografek...

Včera jsem si díky výstavě v londýnské Tate připomněl větu, jíž pronesl malíř Henri Matisse:

Kreativita vyžaduje odvahu.

I v tomto případě se jedná o výtečnou radu pro každého tvořivého člověka od malíře, fotografa, sochaře po art directora. A k podobnému tématu se vyjádřil i Pablo Picasso, když pronesl jeho dnes po celém světě známou větu:

Každé dítě je umělcem. Problém je, jak umělcem zůstat až vyrosteme.

Odvaha je samozřejmě, oč tu běží. Co si o nás pomyslí? Často paralyzuje naši mysl, a třebaže je dobré uvědomovat si, jaké následky mají naše činy pro nás, naše okolí a případně i celou společnost, většinou máme tendenci to přehánět. Tehdy začíná končit naše kreativita. A proto věřím, že:

do toho, co si o nás myslí ostatní, milí přátelé, nám vůbec nic není. Naším posláním je být dobří; chovat se správně, konat dobro a být přirození.

Nenechávejme se paralyzovat, pojďme s odvahou, jak malé dítě, které neřeší, co si o něm druzí pomyslí, tvořit a pomáhat dělat svět alespoň o kousíček lepší, než by byl, kdybychom neexistovali.