Fotografie pouze neupravujte, EDITUJTE

Téměř pokaždé, když se mě někdo zeptá, co dělám a má odpověď zní: "Edituji.", většina si představuje, jak sedím u počítače s perem od tabletu v ruce a upravuji vzhled mých fotografií v Adobe Photoshopu. Já přitom trávím dlouhé hodiny v Lightroomu a vybírám ty pravé fotografie a řadím je za sebe tak, aby řekly příběh, o který bych se rád se svými diváky/klienty podělil. Úprava kontrastu, rozhodnutí o barvě, nebo černobílém provedení apod., to je pak otázka jen několika vteřin...

Které fotografie drží dějovou linii, které dobarvují můj pohled na věc a které naopak od děje diváka odvádí, to jsou hlavní parametry mého editování.

Mnohokrát jsem slyšel, že fotograf by neměl editovat (čti třídit) svou vlastní tvorbu. Osobně jsem ale přesvědčen o tom, že by se to měl naučit, neboť, kdo si například umí představit, co bude při výběru fotografií pro svou story potřebovat, snadno si to nafotí. Kdo zná lépe naší vizi, než my? Jak si ale určitě dokážete představit, chce to být objektivní, avšak i to si člověk může relativně snadno osvojit.

Ať už se zabýváte dokumentární, krajinou, portrétní, nebo jinou tvorbou, schopnost dobře editovat potřebujeme všichni, ať uz vybíráme jedinou fotografii, nebo tvoříme fotostory. Navštivte World Press Photo Academy, která se v současnosti právě editování věnuje. Například na YouTube, ale navštivte i Vimeo. A pamatujte:

Fotografie pouze neupravujte, editujte.