INTERVIEW: fotografka a umělkyně Catalina Briceno - "Každou fotku, která mě napadne, musím realizovat."

© Catalina Briceno | Regret

© Catalina Briceno | Regret

Třebaže se tací stále najdou, pro mnohé z nás je téměř nemyslitelné, že bychom naše fotografie posílali klientům nebo je jinak s lidmi sdíleli, aniž bychom je předem upravili. Kontrast, saturace, vyvážení bílé, barva stínů, převod black&white - to upravujeme skoro všichni a hlavně ti, co fotografujeme do RAWu. Dnešní výtečná fotografka a digitální umělkyně však bere svůj post-processing ještě o kousek dál...

catalina-briceno-fotografka-rozhovor-digital-artist-umeni-interview-fotografovani-odcloneno-p.jpg

CATALINA BRICENO je 27letá extrémně talentovaná fotografka a digitální umělkyně, která se narodila v Chile a která od svých 15 let žije v Austrálii. Miluje knihy, surrealismus, hororové filmy a konspirační teorie, které samozřejmě ovlivňují i její tvorbu. "Má inspirace pramení z neznámého a mysterií oplývajícího místa, které by mohlo traumatizovat a slabomyslné vyděsit," dovává Catalina.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začala tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Když jsem si pořídila svůj první fotoaparát, dnes již můj bývalý partner mi řekl, že mé fotografie jsou skvělé a bla, bla, bla a inspiroval mě tak k tomu, abych fotila víc. Myslím, že tomu oslovi dlužím velké poděkování.

© Catalina Briceno | Roots

© Catalina Briceno | Roots

Proč fotografuješ nyní?

Potřebu fotografovat a manipulovat mé fotografie cítím pokaždé, jakmile se mi v hlavě objeví nějaký obraz nebo i jen nápad. V té chvíli mě to začne nutit, abych je ze sebe dostala. Nejsem schopna tolerovat nápad, který by mi jenom tak ležel v hlavě a zabíral mi tam drahé místo.

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Také maluji. A třebaže mé obrazy za moc nestojí, velice si to užívám. Malování je pro mě terapií za málo peněz. Převážně se však soustředím na fotografování a digitální umění, protože právě to mi jde nejlépe.

© Catalina Briceno | Lost Land

© Catalina Briceno | Lost Land

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Ani ne, když jsem začala fotografovat, bavila mě street fotografie, celý den jsem se vždycky procházela a hledala zvláštní místa a nezvykle vypadající lidi. Focení ulici byla vždycky super zábava. Tak divně se na mě lidi ještě nedívali, jako když jsem ležela na podlaze, uprostřed silnice, nebo přelézala ploty, jen abych vytvořila tu nejlepší fotografii. Pak se mé zaměření ale přesunulo na lidi, předměty, ovoce, digitální umění a v podstatě vše, co je schopno vrhnout stín. Dnes jsem OK s focením čehokoliv.

© Catalina Briceno | Drama

© Catalina Briceno | Drama

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

Na mých webových stránkách a také na Facebooku, Instagramu a Flickru, který je zdaleka mým nejoblíbenějším. Umělci, které jsem potkala na flickru, mě inspirují a také jsou, v tom nejlepším slova smyslu, extrémně blázniví. Opravdu milují umění, podporují jeden druhého a váží si tvorby druhých.

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musela překonat, nebo stále překonáváš?

Myslím, že mi stále dělá potíže mé sebevědomí. Neustále pochybuji o své tvorbě a někdy mám i pocit, že bych byla schopna tvořit mnohem líp. Proto se každý den snažím naučit něco nového a nikdy nefotím s konkrétní představou na mysli, protože vím, jak je pro mě nemožné toho kolikrát docílit. Ráda se tak nechávám překvapit, fotím s otevřenou myslí a čekám, jaké výsledky doma objevím.

© Catalina Briceno | Obsession

© Catalina Briceno | Obsession

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Naštěstí ano. Fotím různé typy událostí, portfolia pro modelky a prodávám i mé fotografie. Vesmír žádám jen o štestí a inspiraci.

© Catalina Briceno | Mad Hatter

© Catalina Briceno | Mad Hatter

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažila jsi někdy tento pocit?

Neee, profesionální a krásné vybavení je skvělé mít a já někdy dokonce sním o sexy Canon 1D fotoaparátu, ale když víš, co děláš, nemělo by záležet na tom, jaký aparát nebo objektiv máš. Začínala jsem s Canonem 1000D, který mnoho lidí považuje za mizerný a amatérský přístroj - já jej však milovala.

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Když se mi nějaký nápad v hlavě objeví, otravuje mě, protože nechce odejít, dokud jej nerealizuji. Každou fotku, která mě napadne, tedy musím realizovat, a vůbec nezáleží na tom, jak bude zvláštní nebo hrůzostrašná.

© Catalina Briceno | Nephilim

© Catalina Briceno | Nephilim

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Doufám, že se budu schopna stále zlepšovat a dělat, co mám nejraději. Mým snem je vidět mou tvorbu v galeriích a pozorovat skupinu troubů, jak se snaží přijít na význam a důvody za mými obrazy.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešní fotografky? Více najdete na: catalinabriceno.com

© Copyright Catalina Briceno 2014 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

CATALINA BRICENO is a 27 year old extremely talented photographer and digital artist born in Chile, who has lived in Australia since she was 15. She loves books, surrealism, horror movies, and conspiracy theories, all of which can be seen in her work. 'My inspiration comes from an unknown and mysterious place which could traumatize and horrify the weak and close minded,' adds Catalina.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

When I got my first camera my ex-partner told me that my photos were great and blah blah, he was the one who inspired me to shoot more and more, so I guess I owe that jackass a huge thank you.

Why do you make photographs now?

I need to take photos and manipulate images, when I get all these ideas and images in my head I feel forced to get them out, I can't even tolerate an idea just staying inside my head wasting precious space.

Is photography your sole creative outlet?

I also paint, even though my paintings suck big time I enjoy it greatly, painting feels like cheap therapy, but for the most part I focus on photography and digital art because is what I do best.

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

Not really, when I started shooting I was into street photography, I used to walk all day just looking for weird places and unusual looking people. Street photography was always a blast, I got the weirdest looks from people for lying on the floor in the middle of the road or climbing fences just to get my perfect shot, then my attention shifted to people, objects, fruit, digital art and basically everything that can cast a shadow so I feel comfortable shooting anything.

How and where do you share your photographs with the world?

On my website also on Facebook, Instagram, and Flickr which is by far my favorite. The artists I have met on Flickr are so inspiring and extremely crazy in the best way, they genuinely love art and are so supportive and appreciative of other people's work.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

I guess I still struggle with confidence, I'm always doubting my work and sometimes it feels like I can do so much better, which is why I try to learn something new everyday, I also never shoot with an specific image in mind because I know half the time is impossible to achieve, so I like to surprise myself and shoot with an open mind and just wait to get home to see the results.

Are you making any money through your art? If so, What do you do to make it last and not to be it just a one time thing?

Happily yes, I do all types of events, modeling portfolios and sell my prints. And I just ask the universe for inspiration and good luck.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

Nah, professional and gorgeous equipment is amazing to have and sometimes I even dream about the sexy Canon 1D but if you know what you're doing it shouldn't matter what camera or lens you have, my first camera was a Canon 1000D which for some people was super crappy and amateur but for me was beautiful and I loved it.

What do you do to make your ideas into photographs and not just have them to fade away?

When ideas pop into my head they just annoy me because they don't go away until I make them happen, so any image that comes to mind has to turn into reality, doesn't matter how weird or creepy it needs to be seen.

What are your long term goals regarding photography?

Hopefully I can keep improving and doing what I love the most. My dream is to see my work in art galleries and have a bunch of douchebags try to come up with meanings and explanations for my work.

 

For more information about Catalina and her amazing photographs please visit: catalinabriceno.com

© Copyright Catalina Briceno 2014. All Rights Reserved for all photographs featured in this post.