Podívej se na mé fotografie a řekni mi, jestli mám na fotografování talent

talent-fotografa-fotografovani-audit-fotografie-odcloneno.png

Nevím proč, ale kdyź jsem začínal fotografovat, toužil jsem po názorech mnohem zkušenějších fotografů, kteří by se podívali na mé fotky a řekli mi, jestli už je má tvorba dobrá, nebo ještě ne. Chtěl jsem se zlepšovat, ale také jsem čekal, až mě někdo objeví, odhalí můj skrytý talent a já se konečně budu moct nazývat dobrým fotografem. Ani nevím, jak jsem na to přišel, možná jsem někdy něco takového viděl ve filmu, nebo jsem o tom četl... alespoň zatím se mi to však nepřihodilo.

U fotografování jsem ale zůstal. Fotil, studoval, sdílel a pak ještě trochu tvořil, sdílel, studoval a tvořil. Postupně jsem si začal uvědomovat, jak málo je názor expertů pro moji tvorbu důležitý a časem i má touha být označen za fotografického génia pro mě přestala být důležitější než mé vlastní fotografie.

Začal spoléhat sám na sebe a místo abych se snažil nahánět druhé a čekal na jejich ocenění, rozhodl jsem se raději poznávat sám sebe - uvědomovat si, co se mi líbí, co se mi nelíbí a co chci a co nechci svými fotografiemi říct. A když se názory druhých časem dostavily, byl jsem za ně rád - jak za ty dobré, tak za ty horší, ale už pro mě zdaleka nebyly tak důležité, aby významně ovlivňovaly mou existenci. Tehdy mé základy, na nichž jako fotograf i člověk stojím, byly už dostatečně pevné.

I nekonvenční a extravagantní stavby stojí na dobrých a velmi podobných základech, a proto ustojí téměř cokoliv. 

Nečekejte na objevení, nechte nálepky stranou a pojďte co možná nejvíce láskyplně tvořit, sdílet své fotografie, po večerech studovat a ve svém umění se i nadále zlepšovat. Nesnažte se fotit, co fotí dobrý fotograf, foťte, co vy fotíte nejraději. Pohled do zrcadla vám pravděpodobně řekne víc, než jakýkoliv jiný expert-fotograf.