INTERVIEW: fotografka Jacquelyn Portolese - "Focení mě časem přivedlo k zájmu i o jiná kreativní hobby"

jacquelyn-portolese-fotografka-interview-rozhovor-fotografovani-odcloneno-01.jpg

Vyjímečně se setkávám s fotografy a fotografkami, kteří, ať fotografují cokoliv, vždycky do výsledného snímku vloží i svůj rukopis. Sám na tom již léta pracuji. Dnešní fotografka toho je schopna přirozeně...

jacquelyn-portolese-fotografka-interview-rozhovor-fotografovani-odcloneno-p.jpg

JACQUELYN "JAKI" PORTOLESEje mladá a talentovaná pětadvacetiletá fotografka ze Seattlu, kde v současnosti žije v bytě plném světla, lásky, fotografií i svým kocourem jménem Ronan. Svůj život žije tak, aby neustále mohla vytvářet krásné vzpomínky, zachycovat je na čip svého fotoaparátu a nechat si je navždy u sebe. Portrétní tvorba a lifestyle, jak říká, je v její duši i v jejím srdci.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začala tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Fotografkou jsem chtěla být tak dlouho, jak si pamatuji. Vlastně jsem byla na počátku svého teenagerského období, když mě fotografování poprvé zaujalo. Zachytit moment v čase a možnost si jej nechat blízko a navždy, to ve mně vždycky vyvolalo úžasně uspokojující pocit.

jacquelyn-portolese-fotografka-interview-rozhovor-fotografovani-odcloneno-02.jpg

Proč fotografuješ nyní?

Jsem až krajně nostalgický člověk. S láskou se dívám na fotografie, které jsem za léta nafotila a vzpomínám, jaké to bylo žít na jiném místě a v jiném čase. Navíc fotografování mě inspirovalo žít celkově lepší život. Například jsem až posedlá tvorbou zajímavých fotografií jídla, a tak mám důvod experimentovat s novými recepty.

jacquelyn-portolese-fotografka-interview-rozhovor-fotografovani-odcloneno-03.jpg

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Je to mé oblíbené, ale ne mé jediné. Focení mě časem přivedlo k zájmu i o jiná kreativní hobby. Často se ocitám na webových stránkách se zaměřením na sdílení/hosting fotografií, jako je Pinterest nebo Tumblr, kde hledám inspiraci a končím u mnoha alternativních a zábavných projektů, které pak zkouším a prezentuji v rámci své tvorby. Mezi mé oblíbené činnosti patří bytový design, vaření a pečení i například tvorba korun z květin.

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Vždycky jsem se zabývala více méně všemi druhy fotografování, avšak lifestyle patří mezi mé nejoblíbenější. Zcela si užívám zachycování každodenních momentů, jež moji přátelé, rodina i já zažíváme, protože se k těm všem krásným vzpomínkám v průběhu svého života můžu vracet.

jacquelyn-portolese-fotografka-interview-rozhovor-fotografovani-odcloneno-04.jpg

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

Naprostá většina mé tvorby je k dispozici na jakfruit.tumblr.com, nicméně jsem k nalezení i na ostatních foto-společenských-sítích jako je Instagram, Flickr etc. pod jménem "Jakfruit". Poslední dobou se mým oblíbeným místem pro sdílení fotek stal tumblr a to hlavně pro jeho podpůrnou a milou komunitu i možnost re-blogu, čímž člověk snadno získá vyšší návštěvnost. Lidé, jež mě sledují mě neustále inspirují, abych se stále zlepšovala a každého z nich miluji.

jacquelyn-portolese-fotografka-interview-rozhovor-fotografovani-odcloneno-05.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musela překonat, nebo stále překonáváš?

Jednou z nejvíce náročných věcí pro mě bylo naučení se všímat si světla. Často jsem si prohlížela jednu inspirativní fotku za druhou a následně se snažila co nejlépe vytvořit něco podobného, nicméně žádný z mých pokusů neměl zářivě jasnou a šťastnou osobitost, jíž jsem se snažila dosáhnout. Naštěstí poté, co jsem se v dubnu 2013 přestěhovala do mého prvního bytu, jsem získala místo a dostatek času pro práci, studium i experimentování.

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Jistě! Třebaže fotografování není v tuto chvíli zaměstnáním na plný úvazek, fotím lifestyle ve formě svateb, zásnub a rodinných fotografií v průběhu celého roku. Jsem také hlavní fotografkou pro kampaně obchodu Deja Vintage Boutique a čas od času fotím i koncerty v místních EDM klubech.

jacquelyn-portolese-fotografka-interview-rozhovor-fotografovani-odcloneno-06.jpg

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažila jsi někdy tento pocit?

Byly doby, kdy jsem neměla správný typ objektivu pro tvorbu fotografií, jaké jsem si představovala. Nějakou dobu jsem chtěla fotit portréty s velkou mírou bokeh, ale byla jsem limitována s mým 85mm f/1.8. A třebaže mi to chvíli stačilo, chtěla jsem víc. Poté, co jsem si pořídila 135mm f/2, mé portréty se překvapivě změnily k lepšímu.

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Obvykle si je zapisuji do aplikace poznámkového bloku na mém iPhone. Buď si Poznamenávám koncept, nebo sepisuji seznam komponentů, které si budu muset na focení vzít s sebou a přidat, co mě napadne.

jacquelyn-portolese-fotografka-interview-rozhovor-fotografovani-odcloneno-08.jpg

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

V současné době doufám, že se mi podaří stát se členem Stocksy agentury/fotobanky/komunity založené na v poslední době velmi populárním VSCO filtrování vzhledu fotografií. Moc ráda bych také svou tvorbu dostala do Kinfolk časopisu a na web VSCO.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešní fotografky? Více najdete na: jakfruit.tumblr.com a portolesephoto.com

© Copyright Jacquelyn Portolese 2014 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

JACQUELYN "JAKI" PORTOLESE is a 25 year old up and coming photographer based in Seattle, WA, where she currently lives in an apartment filled with light, love, photographs, and also with her cat Ronan. She lives her life in a way so she can make beautiful memories, capture them with her camera, and keep them forever. Portraiture and lifestyle, that, as she says, is in her soul and heart.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

I have wanted to be a photographer for as long as I could remember. I was barely a teenager when first I took interest in taking pictures, but there was always something so incredibly gratifying to me about capturing a moment in time I could keep close to me forever.

Why do you make photographs now?

I am an extremely nostalgic person! I love to look back on the photographs I take over the years and remember what it was like to live in another place and time. Additionally, photography has inspired me to overall just live a better life. For example, I am always eager to take interesting photographs of my food, so therefore I get inspired to experiment with new recipes!

Is photography your sole creative outlet?

It is my favored, but not my only! Photography has actually inspired me to take up more creative hobbies over the years. I often look through Pinterest, Tumblr, and other photo sharing/hosting websites for inspiration and end up stumbling upon plenty of alternative fun projects to try and feature in my work! Some of my favorites include interior design, cooking and baking, and creating flower crowns.

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

I’ve always dabbled in all kinds of photography, but lifestyle is among my favorites. I thoroughly enjoy capturing everyday moments that my friends, family and I experience so I can look back on all the beautiful memories we’ve made as I grow older.

How and where do you share your photographs with the world?

The vast majority of my work can be found at jakfruit.tumblr.com. However, I go by “Jakfruit” on various photo sharing social networks, such as Instagram, Flickr, etc. Lately, Tumblr has been my favorite outlet due to its supportive, kind-hearted community and its ability to gain higher blog traffic with its reblogging option. My followers are truly an inspiration to do even better and I love each and every one of them!

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

One of the most challenging things was learning to be more aware of lighting over the years. I looked through so many inspirational photos fairly often and would try my best to recreate something similar, but they never really seemed to have the glow and bright, happy personality I was looking to obtain. Fortunately, moving into my first apartment in April 2013 and having my own space to work in gave me a lot more time and room to experiment and learn!

Are you making any money through your art? If so, What do you do to make it last and not to be it just a one time thing?

Sure! While photography isn’t a full time job for me, I do shoot lifestyle photography like weddings, engagements, and families throughout the year. I am also Deja Vintage Boutique’s main campaign photographer for their vintage clothing. Occasionally, I also shoot concerts at some local electronic music dance clubs in the city.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

There have been times where I would not have the correct type of lens for what I wanted to shoot and the look I wanted to get. For a while, I really wanted to shoot portraiture with a lot of bokeh but I was limited to an 85mm f/1.8. It did the trick, but not as well as I wanted it to. Upgrading to a 135mm f/2.0 made a surprisingly big difference in my portraiture work!

What do you do to make your ideas into photographs and not just have them to fade away?

I usually write them down in my iPhone’s notepad app! I’ll either write the concept, or write down a list of components I will need to carry out a shoot and add to it as I think of it.

What are your long term goals regarding photography?

Currently, I am hoping to become a member of Stocksy, a wonderful stock photography community geared toward the new modern/VSCO filtered look. I would also love to have my work featured in Kinfolk magazine or by VSCO.

 

For more information about Jaki and her amazing photographs please visit: jakfruit.tumblr.com and portolesephoto.com

© Copyright Jacquelyn Portolese 2014. All Rights Reserved for all photographs featured in this post.