Proč by chyba neměla vést k lepší fotografii?

"Nedělej chyby, protože za chyby se platí," mi radili a já žil život ve snaze chyby nedělat. "Vždyť chyba je jen negativní a nemůže mi přinést nic dobrého," říkával jsem si. Jednou jsem však zapomněl zapnout světlo a následně oddělit svůj subjekt od jeho pozadí, fotoaparát jsem nepřenastavil z minulého focení a, v mých očích chybně, stiskl spoušť...

Stačil jediný pohled na zadní stranu mého fotoaparátu a bylo mi jasno. "To jsem vůbec nečekal! To je mnohem lepší, než co jsem si představoval," s překvapením znělo mou myslí. Má chyba měla pozitivní efekt. A v podobné, nicméně a dle mého názoru mnohem lepší, situaci se ocitl světem proslulý fotograf Platon, když fotografoval The Little Rock Nine. Dotkl se svého subjektu, avšak jeho chyba vedla k ikonické fotografii, viz video nahoře.

"Chyb se neboj. Děláme je všichni. Důležité je dělat je tak, aby nebyly fatální pro tebe, ani pro druhé a hnaly tě kupředu. A nenech si své ego stát v cestě, vždyť proč by chyba neměla vést k lepší fotografii?" zeptal se mě a zároveň mi poradil dobrý kamarád.

A co vy? Vnímáte chyby jako své osobní selhání, nebo jako schody vzhůru - k lepšímu životu i významnější fotografii?