Konec schovávání, fotografování se odehrává před objektivem

fotografovani-pred-objektivem-fotografie-odcloneno.png

Ty nejlepší fotografie často vznikají, aniž by si toho kdokoliv všiml, kolikrát ani sám fotograf si není jistý, jestli, co viděl, jeho foťák chytil. Když se řekne fotografie, převážně tvorba novinových a dokumentárních fotografů se nám vybaví v našich myslích a mnozí pak máme snahu tvořit fotografie, jež si lidé také vybaví i za desítky let. Studujeme tedy tvorbu dokumentárních fotografů a učíme se jejich umění. Nemálo z nás si přečetlo tipy jako; neupozorňuj na sebe, nezasahuj do děje, nikoho neovlivňuj a jeden by z toho mohl snadno vyvodit, že by neměl existovat...

Zní to až absurdně a ne náhodou ty nejlepší novinové fotografy a fotografky známe pouze podle jejich fotografií. Když pracují, nejsou, až do chvíle kdy stisknou spoušť, ani vidět, ani slyšet a někteří kolikrát ani potom ne. Jejich umění být neviditelní, třebaže stojí metr vedle nás, je až obdivuhodné.

Ani dokumentaristi a dokumentaristky a ani fotožurnalisti a fotožurnalistky se za svůj fotoaparát však neschovávají. Žijí vedle nás, dívají se skrz hledáček svého přístroje objektivem na svět a příběhy, jež zažili, vypráví světlem malovaným obrazem. A co vy, máte tendenci schovávat se za svůj fotoaparát?

Za fotoaparát se neschovávejte, fotografie vznikají před objektivem a fotograf je jejich nedílnou součástí.