Necháváme krásu vládnout nad kvalitou naší fotografie?

rozum-krasa-fotografovani-kreativni-fotografie-odcloneno.png

Stačí, aby se nám před fotoaparátem ocitla krásná žena, mužný muž nebo dechberoucí krajina, a naše city i náš rozum jsou rázem zaplaveny emocemi. Opojeni krásou mačkáme spoušť fotoaparátu jako o závod a většinou až doma, když si na velkém monitoru prohlížíme pořízené fotky, klepeme si na čelo a říkáme: "Co já blbec jsem tam si jako myslel?"

Nechat se opít emocemi a nechat krásu potlačit kvalitu našich fotografií je snadné. Většinou však stačí přidat trochu zdravého rozumu a z potenciálně ničivé situace se rázem stane příležitost pro zásadní posun vpřed v naší fotografické kariéře. Co myslíte, není čas přejít od fotek jenom hezkých k fotografiím, které budou pro druhé něco znamenat?

Když do sebe vše zapadá a každý krok, každý detail a každé rozhodnutí dávají smysl, pak tvoříme v rámci kreativní zóny, která, ač působí nekontrolovaně, není bez emocí, ale ani bez rozumu.

Po dvou hodninách líčení a česání naší modelky ji přece nenecháváme běhat dvacet minut v dešti jenom proto, abychom ji viděli pod tričko. Každé naše rozhodnutí by mělo dávat hlubší smysl. Přispívat k hodnotě naší tvorby. Až pak, alespoň dle mého názoru, vznikají umělecky a technicky kvalitní fotografie.

Pojďme krásu raději využít, než ji nechat vládnout nad kvalitou naší fotografie...