INTERVIEW: fotograf Roman Fedorchenko - "...fotoaparát mi málem zahučel pod hladinu..."

fotograf-roman-fedorchenko-interview-rozhovor-odcloneno-fotografovani-foto-01.jpg

Rád vyráží na túry, tráví čas s krásnými ženami a fotografuje. Jeho cílem je během roku 2014 své fotografování někam posunout. Jak fotografování vidí a jak se toho chystá dosáhnout? Nejen to najdete v dnešním interview...

fotograf-roman-fedorchenko-interview-rozhovor-odcloneno-fotografovani-foto-p.jpg

ROMAN FEDORCHENKO je třiadvacetiletý fotograf z amerického státu Washington, jenž se nachází na severním pobřeží s Pacifikem. Příroda je tam stále zelená a výhledy nejen na oceán úžasné a jen několik kroků daleko. Podle jména je vám asi jasné, že Roman pochází z východu Evropy. Narodil v Kazachstánu, část svého života strávil na Ukrajině a když mu bylo devět let, odjel s rodiči do USA, kde se současnosti se nachází na rozcestí; jednak se chce věnovat fotografování a druhak uvažuje, jestli by raději neměl jít studovat. Fotografování si tak či onak chce ve svém životě ponechat...

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Vždycky jsem byl spíše vizuálně zaměřený a jako dítě jsem si moc rád prohlížel fotografie; hlavně ty v časopisu National Geographic. Přibližně ve 14 letech jsem dostal svůj první foťák a když mi bylo 17, koupil jsem si svůj první digitál. Od té doby fotím a foťák jsem z ruky nepustil.

Proč fotografuješ nyní?

Mám pocit, že fotografování je můj ventil a pomáhá mi ze sebe dostat, co cítím. Svým divákům můžu díky fotkám ukázat, co chci, aby viděli a nebo jim pomoct uvidět něco z jiné perspektivy.

fotograf-roman-fedorchenko-interview-rozhovor-odcloneno-fotografovani-foto-03.jpg

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Převážně ano. Fotografování je mé duši hlavní potravou, nicméně občas se mi dostaví potřeba o svých fotkách psát, a tak se čas od času ze sebe snažím vydat i nějaké citáty, nebo básně, které vyjadřují, jak se cítím resp. jak vidím svou tvorbu.

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Nemám pocit, že bych se potřeboval specializovat, avšak k fotografování mě přitahují hlavně lidé, jejich obličeje a jejich unikátnost. Jedinečný vzhled každého z nich mě k focení portrétů nejvíce láká a vede.

fotograf-roman-fedorchenko-interview-rozhovor-odcloneno-fotografovani-foto-02.jpg

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

V současnosti pracuji na tvorbě vlastních webových stránek. V mezičase své fotografie sdílím alespoň na společenských sítích, jako je 500px, Flickr, Tumblr, Instagram a Facebook.

fotograf-roman-fedorchenko-interview-rozhovor-odcloneno-fotografovani-foto-05.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

Nejnáročnější překážka, jíž jsem zatím čelil a musel překonat, abych vytvořil dobrou fotografii, se přede mnou objevila, když jsem musel po krk vlézt do ledové vody a držet svůj foťák nad hladinou tak, abych našel ten správný úhel. Málem mi foťák zahučel pod hladinu, ale naštěstí se tak nestalo a já jsem zachránil jak sebe, tak foťák a i fotku jsem získal.

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Teď mi focení žádné peníze nepřináší, zatím to mám jen jako hobby. Nejprve potřebuji vybudovat dobré portfólio.

fotograf-roman-fedorchenko-interview-rozhovor-odcloneno-fotografovani-foto-04.jpg

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

Neustále! Nemám moc vybavení a pokaždé mám pocit, že jsem tím omezený... Na druhou stranu dobrý umělec si umí vystačit s tím, co má.

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Nápady mi neustále vyvstávají na mysli. Pokud je jeden z nich opravdu dobrý, nezapomenu jej. Až do doby, než jej realizuji, o něm neustále uvažuji a myslím na něj. Poslední dobou mám však pocit, že bych si své nápady měl začít zapisovat, neboť se mi v hlavě začínají hromadit a začínám jich tam mít moc...

fotograf-roman-fedorchenko-interview-rozhovor-odcloneno-fotografovani-foto-06.jpg

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

V dlouhém období bych se rád fotografováním živil. Tento rok jsem se rozhodl a stanovil si cíl někam své focení posunout. Plánuji rozeslání svých fotografií do různých časopisů a společností a pokusit se získat alespoň nějaké freelance nebo komerční zakázky.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního fotografa? Více najdete na: 500px.com/romanstopme

© Copyright Roman Fedorchenko 2014 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

ROMAN FEDORCHENKO is a young twenty three year old photographer living in Washington, USA, located in the Pacific Northwest, where the trees are always green and one has a numerous opportunities to hike somewhere to get a beautiful scene for his photographs. Roman was born in Kazakhstan, lived in Ukraine for some time and then when he was nine years old, he moved with his parents to the United States. Nowadays Roman is at a crossroads in his life, trying to decide whether devote his life to photography or go to study and keep photography just as a hobby...

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

I was always a visual person; I loved looking at pictures especially the ones in National Geographic magazine. At about 14 I got my first camera. When I was about 17, I picked up a digital one and ever since then I've been shooting pictures and haven't put the camera down.

Why do you make photographs now?

I feel like photography is my creative outlet, it helps me express what I am feeling. Through my photography I can show my audience what I want them to see or help them see something in a different perspective.

Is photography your sole creative outlet?

Mostly yes. Photography is the only one... sometimes I feel like writing about one of my images though, so I try to come up with quotes or poems to express how I feel about my own work from time to time.

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

I don’t feel like I need to, but I’m always drawn towards people. There is something about faces that is just so interesting to me. Their uniqueness is what draws me to shoot more portraits.

How and where do you share your photographs with the world?

Right now I am building my own a website, so in the meantime I share my work on 500px, Flickr, Tumblr, Instagram, and Facebook.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

The most difficult obstacle I faced to make a good photograph was when I had to get into freezing water up to my neck and hold the camera above the water to get the right angle. I almost dropped my camera in the water trying to find a place to stand. Luckily I managed to save myself and get the shot.

Are you making any money through your art? If so, What do you do to make it last and not to be it just a onetime thing?

Right now I am not making any money it’s more of a hobby at the moment, I still need to build a portfolio.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

All the time! I don’t have much gear and I always feel like I'm restricted, but I think a good artist can make, what he has, work.

What do you do to make your ideas into photographs and not just have them to fade away?

I have ideas popping up in my head and if it’s a great one I don’t forget it. I always try to figure it out in my head before I start shooting it. But I should probably start writing them down because they are starting to pile up and then I have too many...

What are your long term goals regarding photography?

My long term goal is to get paid for my photography. I made it my target to get somewhere with my photography in 2014. So I am going to submit my work to magazines and companies and see if I can get some sort of freelance or commercial work this year.

 

For more information about Roman and his amazing photographs please visit: 500px.com/romanstopme

© Copyright Roman Fedorchenko 2014. All Rights Reserved for all photographs featured in this post.