Konec výmluv; pojďme fotografovat!

fotografovani-vymluvy-omlouvani-fotografie-tvorit-foto-odcloneno.png

Fotoaparát, který vidí ve tmě. Objektiv, který kreslí i v rozích ostře. Blesk, jenž je malý a přitom velmi výkonný. Krásné ženy a mužní muži s touhou nechat se fotografovat. To si fotografové a fotografky ještě před deseti lety jenom přáli... Stojí nám technická stránka fotografování ještě vůbec v cestě? Můžeme se, aniž bychom vypadali jako hlupáci, na ni stále vymlouvat?

Možná nám zbývají řeči spojené se správným světlem a počasím, i když to už je také docela ohrané, podobně jako argumenty spojené s nedostupností informací - neboť díky internetu všichni víme vše a hned. Samozřejmě věrným tématem zůstává čas. Všichni jej máme jen 24 hodin denně... Abych řekl pravdu, i to už mi začíná být docela hloupé, když vidím, kolik lidí je schopno za jeden den vytvořit více kvality, než já za týden...

Pomalu, ale jistě, nám ty výmluvy začínají docházet a jejich vymýšlení se stává stále náročnější. Nebylo by lepší, kdybychom místo složitého vymýšlení nesmyslů, naši energii i čas konečně věnovali do fotografování a tvorby něčeho dobrého?

Jak včera na SXSW řekl Joi Ito: "Kdybyste museli přemýšlet o svém štětci, nemalovali byste." A to samé platí o fotografování, když člověk neustále přemýšlí o svém fotoaparátu; ať z pohledu jeho ovládání, nebo jeho technických nedostatků, většinou netvoří své fotografie. Přestaňme si tedy házet klacky pod nohy a pojďme fotografovat!