INTERVIEW: fotograf Ben McRae - "...já budu šťastný, když budu stále moc zažívat to, co jen malé množství z nás má možnost zažít."

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-01.jpg

V zimě fotografuje v Africe, v létě pracuje jako plavčík na pláži v Austrálii. Přes léto šetří každou korunu, přes zimu většinu investuje do svého fotografování...

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-p.jpg

BEN MCRAE je mladý fotograf, jehož fotografie již byly oceněny několika fotografickými organizacemi. Nedávno byl jmenován fotografem roku. Žije v Wollongong, NSW, v Austrálii, kde přes léto žije a pracuje jako plavčík. V zimě odlétá do Afriky, kde organizuje zájezdy pro ostatní fotografy a fotografky, ale kde také tráví čas se svou rodinou a fotografuje sám pro sebe. A když mu zbyde čas a energie, cestuje dále po celém světě.

Co tě inspirovalo k tomu, abys začal tvořit umění s pomocí svého fotoaparátu?

Byla to vlastně má první cesta do Afriky. Rodina mé matky pochází ze Zimbabwe a její velká část tam stále ještě žije. Před několika lety jsem tam za nima jel surfovat v Jeffery's Bay, nicméně oni měli jiné plány a vzali mě do buše. Tam jsem si uvědomil, že život není pouze o surfování, a protože jsem s sebou měl fotoaparát, udělal jsem nějaké fotky, které se mi nakonec docela líbily. Další rok jsem jel do Afriky znovu a počal svou dlouhou cestu studia fotografování, po níž kráčím již několik let.

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-02.jpg

Proč fotografuješ nyní?

Myslím, že fotografování člověku dává důvod někam jet a trávit tam hodně času. Když jsi na jednom místě delší dobu, vytvoříš si k němu i k jeho lidem silnější pouto a když to tam máš rád, je ti jasné, co budeš dělat. Právě to se mi stalo v Africe, a proto se tam vracím. V současnosti pořádám fotografické výpravy do Namibie, abych tam mohl trávit více času. Díky tomu můžu více fotit a také se dělit o mé zkušenosti s ostatními fotografy, což mě k tomu velmi přitahuje. Je to něco skvělého a bez mých rodinných kořenů bych něměl možnost něčím takovým vůbec začít.

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-03.jpg

Živíš svého uměleckého ducha a svou kreativitu pouze fotografováním?

Myslím, že by se to tak dalo říct. Nicméně v poslední době mě také baví grafický design, proto mám na mém webu i několik elektronických knížek a na dalších pracuji. Všechny mé knihy jsou založeny buď na mých zážitcích, nebo na mých zkušenostech. Když nefotím a needituji své fotografie, pouštím počítač, poslouchám hudbu, dělám knihy a čas letí kolem mě. Pomáhá mi to udržovat mou hlavu bdělou a také je to dobrý způsob, jak trávit čas a šetřit peníze na další cestu!

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-04.jpg

Pociťuješ potřebu se specializovat resp. tvořit fotografie spadající do určitého fotografického žánru?

Ne, třebaže jsem si to dříve myslel, a proto jsem se v minulosti zaměřoval na černé portréty, které dodnes dělám. Jakmile ale lidi viděli i mé krajiny a začali mi je chválit, rozhodl jsem se to přehodnotit. Když jsi v Africe na delší dobu, prostě nemůžeš odolat a nakonec stejně zkusíš fotit divokou přírodu... myslím, že nyní je má představa o specializaci jasná.

Kde a jak sdílíš své fotografie s okolním světem?

Abych řekl pravdu, poslední dobou jsem na to trochu kašlal. Celý rok 2013 jsem strávil pořádáním několika foto-zážitků v Namibii na jedné stráně a nákupem a renovací malé villy na straně druhé... asi si dokážeš představit, kolik času mi to zabralo... svou tvorbu jsem tedy dával jen na můj osobní web a na mé Ben McRae Photography stránky na Facebooku a Instagramu. Kromě toho mám jeŠtě něco na 1x.com, ale hlavně jsem se soustředil na jiné projekty. Snad v druhé poloviné roku 2014 budu schopen oslovit širší skupinu lidí.

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-05.jpg

Jakou největší překážku na cestě za tvorbou dobrých fotografií jsi musel překonat, nebo stále překonáváš?

Hledání času a světla. Fotografování na konci dne je jasné a jednoduché, synchronizace světla a času je, alespoň z mého pohledu, ta nejtěžší část. Když jsem doma, v Austrálii, zřídka vytáhnu svůj fotoaparát, neboť zdejší subjekty mě moc nezajímají. Může to znít divně, ale protože jsem v této kultuře vyrosl a vidím naše památky každý den, nepřitahuje mě to tak, jako jiné kultury, které máme na světě. Než začnu fotografovat, rád trávím hodně času poznáváním dané kultury a většinou musím najít něco, co mě na ní a jejím způsobu života zajímá, pak beru do ruky fotoaparát. Posledních šest let jsem v Namibii strávil mimo jiné i prací na projektu Himba - abych dosáhl nejlepších výsledků, musím se se svým projektem zžít... rychle přijít, namířit a stisknout spoušť není můj styl.

Vyděláváš si tvorbou fotografií? Co děláš, aby se z toho stalo něco pravidelného a ne pouze ojedinělá událost?

Nic moc. Dělám to pro radost. Tu a tam prodám nějaké fotky, ale ne tolik, aby mě to uživilo. Trochu mých fotek se dostane i do časopisů, ale současný trh není snadné dobýt. Také raději fotografuji, než abych o tom mluvil a svou tvorbu nechávám mluvit za mě - není to úplně nejlepší podnikatelský plán, a proto pracuji i mimo foto-komunitu.

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-06.jpg

Mnozí fotografové říkají, že kdyby měli lepší vybavení, tvořili by lepší fotografie. Zažil jsi někdy tento pocit?

Jen v poslení době. Vždycky jsem fotil s levnějšími těly, které člověk může nechat ležet přes nov venku a není moc smutný, když mu je rozdupe slon. S těmi od Canonem 400D jsem udělal fotky, jež jsou dodnes u lidí nejvíce oblíbené, jejich kvalita, když správně odhadneš expozici, je dostačující a nemusíš je zbytečně masírovat na počítači. V podslední době jsem ale začal mít pocit, že mi vybavení nestačí; hlavně protože jsem se pustil do astrofotografie. Myslím, že časem technologie překlene i tento nedostatek a pokud člověk nepotřebuje fotit za nedostatku světla nebo v noci, není třeba, aby si s tím dělal hlavu. Myslím, že mi několik snímků uniklo, protože jsem neměl to "správné" tělo nebo "správný" objektiv, ale nedělal jsem si z toho hlavu. Kdykoliv jsem musel zvážit, jestli své peníze využít na nový foťák, nebo další letenky, letenka vždycky vyhrála.

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-07.jpg

Co děláš, aby tvé nápady nezapadly a staly se z nich fotografie?

Hodně si své nápady načrtávám, obvykle po jednom či dvou pivech. Ráno se pak na ně dívám a nemám nejmenší tušení, co jsem tím chtěl říct, ale občas narazím na poklady. Z těch pak vytvořím knihu, kterou si beru s sebou na své cesty a čas od času jeden ze svých nápadů realizuji. Většinou fotím život, který vidím před sebou, můj náčrtník se mi ale často hodí.

ben-mcrae-fotograf-interview-afrika-fotografovani-rozhovor-foto-08.jpg

Jaké jsou tvé dlouhodobé plány s fotografováním?

Aby mi hlava stále běžela a já mohl cestovat. Každý den je pro mě novým zážitkem a já budu šťastný, když budu stále moc zažívat to, co jen malé množství z nás má možnost zažít. A když to bude díky mému fotoaparátu, pomocí něhož mohu i sdílet své zážitky s okolním světěm, budu fotografovat. Když mě to ale přestane bavit, nebo se mé zájmy přesunou jinam, zmizí i mé fotografické plány. Dokud ale budu mít pocit, že dělám něco nového, budu pokračovat v tom, co dělám.

 

Zaujala vás tvorba a slova dnešního fotografa? Více najdete na: benmcraephotography.com

© Copyright Ben McRae 2014 Všechna práva vyhrazena pro všechny fotografie v tomto článku.

klikněte pro více informací o tomto projektu a již publikováné rozhovory

Stojí toto interview za TWEET twitteru, LIKE na facebooku či +1 na Google+? Tlačítka jsou kousek níž vlevo.

 

the-best-foto-thing-odcloneno.png

BEN MCRAE is an award-winning photographer based in Wollongong, NSW, Australia. Recently he's been names an emerging photographer of the year. In the summer he works at the beach as an ocean lifeguard, photographing seascapes in his spare time, and in winter he leaves for Africa, organizing photo-experience tours for other photographers and also to spend time with his family and of course to make photographs for himself... and if he's got any energy left, he travels the rest of the world as well.

Who or what inspired you to take your camera and start making art?

It was really my first trip to Africa. My mother's side of the family are from Rhodesia and the majority of them still reside there. A few years back I travelled to Africa to surf Jeffery's Bay but they had other ideas about my visit and took me to the bush. I realized there was more to life than surfing and because I had a camera with me, I took some photos and liked the results. The next year I travelled to Africa again and just began the long learning curve that I've been on for the past few years.

Why do you make photographs now?

I think taking pictures gives you an excuse to go somewhere and spend so much time there. Longer period of time in a place gives you a greater connection with a place and its people and then you get hooked on that if you like a place or the people there. That's what has happened for me in Africa and I keep going back. I now run photographic experiences in Namibia so I can spend more time there. I get to shoot more and I get to share my experiences with others which is a huge pull for me. It's nice sharing this because without my family roots I would never had the start or base for my experiences.

Is photography your sole creative outlet?

I suppose you could say that. I'm really into doing graphic design at the moment too, that's why I have a few eBooks available on my site and a few more in the pipeline. These books are all based on my experiences or my photography so it is another outlet. I turn the computer on, start playing some tunes and the hours fly away when I'm not editing photos. It keeps my head ticking over and it's a good way to stay at home and save money for another trip!

Do you feel a need to specialize in a specific genre of photography?

No, I used to think this and that is why I got heavily into the black portraits I do but when people saw my landscapes and started giving me feedback there I had other thoughts. Being in Africa for long periods of time means you cannot not to try your hand at wildlife photography so I think I have a good grasp of this at the moment.

How and where do you share your photographs with the world?

To be honest I've been pretty slacking lately. The last year has seen me juggling setting up a few photographic experiences in Namibia and with buying and renovating a small villa which has sucked a lot of my time so I have just been sharing my work on my website or through my Ben McRae Photography social pages on Facebook and Instagram. Other than that I have put a few things on 1x.com but I really have been just working away on other projects. Hopefully the back half of 2014 will see me share my work to a broader audience.

What was the most difficult obstacle you had to overcome to make a good photograph?

Finding the time and light. Photography at the end of the day is basic and getting to grips with it is simple. I find getting the time and light right is the hardest part. When I am at home in Australia I rarely get my camera out as the subjects here don't really interest me. It may sound strange but I grew up within this culture and seeing the sights here so it really doesn't draw me in as much as the varied ancient culture in the various cultures of the world do. I like to spend a lot of time on the ground before I start shooting I like to have a good understanding of a culture but I also need to be interested with that culture and their way of life. I've been working on a project with the Himba in Namibia on and off for 6 years now, so it really shows that I have to be immersed to get the best results. A quick point shoot and snap is not my style.

Are you making any money through your art? If so, What do you do to make it last and not to be it just a one time thing?

Not really. I do what I do to keep myself happy. I sell a few prints here and there but it's not a living. Magazines occasionally but a few images but the market is pretty hard to get established in. I also prefer to be out there doing it rather than talking about it so I let my work to do the talking. This sells a few images but it really is not the best business plan but that is why I have not thrown in the day job.

Have you ever felt like not having good enough equipment was stopping you from making good photographs?

Only recently. I have always used cheaper bodies that can be left out over night or trampled by an elephant. Cheap Canon 400D bodies have captured some of my most popular images and the quality is fine if you get the exposures right and need minimal post edit love. I have only felt the pinch recently with the ability to get into Astrophotography. I think in time as technology comes along this gap in sensors will change and this sort out this want or need but if your not interested in shooting at night or low light you don't have a problem. In the past I've messed a few images up through not having the right lens or body but at the end of the day I've never been too fussed about my kit. I've always had to balance money for new kit with getting on another plane and usually the plane ticket has won!

What do you do to make your ideas into photographs and not just have them to fade away?

I draw a lot of sketches and ideas, usually when I've had a beer or two. The next morning I'll look at them and most of the time I won't have a clue what I was thinking but sometimes I come across gems. I then compile these in a book and take it with me when travelling and occasionally I set up a shot and shoot it. Most of the times I see live before me and shoot it but the little sketch book comes in handy quiet often.

What are your long term goals regarding photography?

To keep ticking over and travelling. Each day is a new one at this stage and I'm happy if I can still experience things few ever get to, so if it's my camera taking me there and allowing me to share these experiences I will continue to do it. When this gets boring or my interest in subjects disappear so will my goals for photography. I think if I keep feeling like I am doing something new and fresh I will continue to look at things in the way I do.

 

For more information about Ben and his amazing photographs please visit: benmcraephotography.com

© Copyright Ben McRae 2014. All Rights Reserved for all photographs featured in this post.