Kdo jsme a proč fotografujeme?

proc-fotografujeme-kdo-jsme-fotografovani-foto-odcloneno.png

Minulý čtvrtek jsem zakončil článek o vědě a umění ve fotografii otázkou, k níž bych se dnes rád vrátil a dále ji rozvinul...

Kdo jsme a proč fotografujeme?

Pro dnešní generaci fotografů a fotografek je tvorba technicky kvalitních fotografií nejen levná, ale i snadná. Aby člověk udělal použitelnou fotku, nemusí rozumět času závěrky, citlivosti, ani cloně, stačí utratit pár tisícovek za digitální foťoaparát, který to vymyslí za něj a když mu to náhodou nevyjde, díky okamžité zpětné vazbě resp kontrole na displeji svého přístroje, může na místě scénu přefotit a domů se vrátit s použitelnou fotografií.

Kdo jsme a proč fotografujeme?

Dříve mohl fotografovat pouze člověk s nadáním pro matematiku, fyziku a chemii. Dnes stačí stisknout spoušť a foťák vše vymyslí za nás, a třebaže mnozí fotíme na manuál, nebo jeden ze dvou poloautomatických režimů a myslíme si, že právě proto nás budou lidé obdivovat nebo platit za naše fotografie, možná bychom se měli zamyslet znovu.

Kdo jsme a proč fotografujeme?

Prostor, jenž nám po sobě zanechala technická náročnost, teď už jen čeká, až jej vyplní osobnost fotografů a fotografek a jejich umění komunikovat s lidmi obrazem resp. ukázat a říct jim něco, co stojí za sdělení a za fotografii. Proč věci vidíme tak, jak je vidíme a co chceme naší fotografií dokázat?

Fotografujeme, tedy jsme, nebo jsme, a proto fotografujeme?