Rodina, přátelé, světlo a čas; Naučte se je vidět a budete tvořit lepší fotografie

Uvažovali jste někdy nad tím, jak rychle plyne čas a jak úžasnou příležitost jej máme jako fotografové zaznamenávat? Film, fotografie, malba, slovo, kresba i text mají své místo v novodobém záznamu historie, fotografie však mají v mém srdci zvláštní místo. Jsou výstižné, kdo je vidí jim bez znalosti cizích jazyků rozumí, člověk se na ně může dívat vteřinu i dlouhé hodiny, snadno se k nim může vracet a mít je vždy s sebou. A vážně dobré fotografie nám snadno zůstávají v paměti jak otisky prstů na čerstvě natřené lavičce. Kolik času však věnujeme dokumentování naší rodiny, přátel a chvil, na které budeme rádi ještě za několik desítek let vzpomínat?

Mnozí se v rámci zlepšování našeho fotografického umění pouštíme se do různých projektů, čteme o focení, navštěvujeme galerie, sledujeme filmy a s příchodem posledního měsíce v roce často přemýšlíme nad novými 365 projekty. Každý den po dobu jednoho roku tvoříme autoportéty, konceptuální fotografie nebo fotíme život na ulici. Jak často však dokumentujeme ty, které máme nejraději? 

Jedna z nejlepších rad, kterou může fotograf dostat, je aby se začal dívat kolem sebe, pozoroval světlo a stín a byl schopen najít dobré světlo, které je kolem nás každý den. Dobré světlo je v podstatě základem každé dobré fotografie. Soustavné fotografování v dlouhém období nejen trénuje naše oko, ale učí nás orientovat, ať už jsme kdekoliv.

Naučte se vidět světlo a budete tvořit lepší fotografie.

Člověk se nicméně prý nemá pošetile hnát za fotografiemi, ale žít duchaplný a bohatý život a dokumentovat, co uvidí. Třebaže si nejsem jist, jestli s tímto tvrzením můžu souhlasit obecně, v této instanci jej můžu doporučit. Žijte a fotografujte. Žijte plné životy s přáteli, s rodinou, dobrými lidmi a fotografujte. Fotografujte ať se lidé smějí, nebo pláčou, nebo se smějí a pláčou. Fotografujte, nepřehánějte, ale fotografujte. 

Zkuste příští rok své volné chvíle věnovat fotografování rodiny. Dokumentujte momenty výjimečné i všední, emoce sladké i trpké. A začněte hned, ať toho, až bude pozdě, nelitujete. Čas prý plyne různě rychle, ale přitom stále kupředu. Nečekejte. Naučte se vidět všední momenty jako skvělé fotografie... Fotografujte!