Když se podíváte na foťák, vidíte fotoaparát, nebo fotografie?

V životě téměř každého z nás nastane okamžik, kdy je nutné se podívat pravdě do očí a položit si otázky, na jejichž odpovědi nemusíme být vždy připraveni, ale s nimiž je třeba se pro další vývoj naší osobnosti vyrovnat. Jsem fotograf, nebo mě jen baví hrát si s fotoaparáty? Obojí je správně. Navíc být fotografem a být fanouškem fotografického vybavení se vzájemně nemusí vylučovat. Považovat se však za první, když jsme doopravdy to druhé, nebo naopak, často nevede k pozitivním výsledkům a často člověka, kde by mohl zářit, paralyzuje.

Dnešní fotoaparáty jsou spíše počítače, a proto není divu, že velkou skupinu lidí poptávajících drahé fotografické vybavení tvoří počítačoví nadšenci. A mnozí z nich díky tomu objevili svou uměleckou stránku a začali ji rozvíjet. Někteří však umění nezajímá a jen si s aparáty rádi hrají, testují je apod. Moc se mi líbilo, když Kenji Yamaguchi v krátkém dokumentárním filmu časopisu National Geographic pronesl: “Já nejsem fotograf. Oni jsou.” Čímž má na mysli fotografy časopisu se žlutým rámečkem, pro které již několik desítek let upravuje fotoaparáty, objektivy, blesky a často i tvoří speciální fotografické vybavení. Yamaguchi ví kým je a co jej baví, a možná právě proto se stal ve svém oboru jedním z nejlepších.

Člověk, který při pohledu na fotografické vybavení nevidí senzory, tlačítka, objektivy a displeje, ale fotografie, je většinou fotograf.

Fotografové, fotografujte! Technici a inženýři, tvořte a vynalézejte! Fotografové, technici a inženýři, dělejte obojí, ale hlavně vězte, kdo jste. Pro fotografického geeka (v tom nejlepším slova smyslu) i fotografa je na světě místa dost a jejich koexistence vede často k úžasným objevům.

Ať geek či fotograf, buďte sami sebou. Nemarněte svůj život. Nežijte ve lži. Já vás mám rád všechny.