Třeba konečně začnete vidět jako fotograf...

Jak ve vědě, tak v umění, právě chyba často vedla ke vzniku neočekávaných a mnohdy úžasných objevů. A přitom každý nový fotoaparát, objektiv, blesk i jiné nástroje dnešního fotografa stále více minimalizují pravděpodobnost vzniku jakýchkoliv chyb. A chybovat s dnešním fotografickým vybavením je nemožné se skutečně pomalu stává nemožným.

Proto v době, kdy jsou automatické režimy našich aparátů kolikrát chytřejší, než mnohý fotograf, je o to důležitější, abychom využívali manuálních režimů našeho vybavení a to jak v případě nastavování expozice, režimu ostření, tak i volby výkonu našich světel. Samozřejmě, že jsou situace, kdy poloautomat/automat přijde vhod, nicméně manuál je, alespoň v případě kreativních a experimentujících fotografů neustále posouvajících hranice současné fotografie, k nezaplacení.

Všechny automaty vidí více či méně stejně. Základem kvalitní fotografie je fotografova jedinečnost.

Pokud tak již nečiníte, vezměte čas od času do ruky fotoaparát, přepněte jej na Mko, náhodně nastavte expozici, vypněte automatické ostření a fotografujte a rozvíjejte své fotografické oko - třeba konečně začnete vidět jako fotograf. :)