Robots for your Photos - jedna velká fotografická komunita?

robots-for-your-photos-sdileni-fotografii-na-internetu.jpg

Musím se přiznat, že když přijde řeč na sdílení fotografií na internetu, chybí mi doba, kdy jsme všichni dávali fotky jen na Flickr, kde jsme se navzájem inspirovali a jeden druhého podporovali v další fotografické tvorbě. Byla to doba, kdy jsme byli skutečnou komunitou. Potom však přišel čas, kdy Yahoo začalo Flickr zanedbávat a na trhu se objevili 500px, Instagram, Google+ etc. A kdysi aktivní a angažovaná komunita vizuálně kreativních lidí se nám pomalu začala rozpadat.

Jsem moc rád, že si dnes můžeme vybrat, kam budeme dávat naše fotografie, nicméně většinou to končí tím, že jsme všichni všude. A protože jsme všichni všude, v konečném důsledku kolikrát nejsme nikde. A není se čemu divit, ono trávit několik hodin denně angažovanou interakcí na deseti různých webech není nic jednoduchého. Často nám pak nezbývá než opustit naše přátele, kteří se rozhodli odejít jinam, nebo být všude a pouze pozorovat rostoucí počty fialových hvězdiček, průhledných srdíček, lajků a jiných prázdných statistik na úkor skutečných interakcí s ostatními fotografy, na něž už prostě "nemáme čas".

Komunita založená na duchaprázdném chlácholení nevýznamně významných já však snadno a rychle upadá.

Nemalou radost mi včera udělal Tomáš Hellebrand, když mi řekl o svém novém projektu Robots for your Photos, který nejen pomáhá fotografům sdílet fotografie napříč foto-centrickými společenskými sítěmi, ale hlavně z nich vytváří jednu velkou fotografickou komunitu.

„Služba je česká, ale s globálním cílením, a proto mi přišlo sympatické pro ni použít české slovo 'robot'.“
- Tomáš Hellebrand

Osobně se na robots.photos již teď těším a podle toho, co mi Tomáš neoficiálně prozradil, věřím, že můžu říct, že díky robotům podporujícím společenské jednání pro mě bude sdílení fotografií na internetu zase opravdová radost. A také jsem zvědav, jak si do budoucna poradí s interakcí jdoucí za hranice komentářů našich fotografií, i když to už bych chtěl možná trochu moc. :)